Jolanta Golianek i Agnieszka Dejna zostały laureatkami konkursu o tytuł „Społecznika Roku 2017” tygodnika Newsweek Polska. Przyznano również dwie nagrody specjalne. Uhonorowanie laureatów miało miejsce 22 lutego w Warszawie podczas gali, na której nagrodzono także najaktywniejsze Lokalne Partnerstwa PAFW.
„Możemy z przekonaniem stwierdzić, że Lokalne Partnerstwa PAFW osiągnęły sukces. Efekty ich działań okazały się bardzo pozytywne. Wiele wskazuje na to, że mają trwały charakter i nie są działaniami jednorazowymi” – powiedział Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności otwierając spotkanie. Tomasz Lis, Redaktor Naczelny Newsweeka, w przekazie video pogratulował wszystkim laureatom i wyraził słowa uznania dla ich działalności społecznej. „To jest ten czas, kiedy wartość myślenia o innych i działania na rzecz innych jest czymś nieocenionym” – stwierdził Tomasz Lis.
Pierwsza część spotkania poświęcona była uhonorowaniu laureatów dziewiątej edycji konkursu o tytuł „Społecznika Roku 2017” tygodnika Newsweek Polska. W kategorii ogólnopolskiej nagrodę otrzymała założycielka Fundacji Poparzeni – Jolanta Golianek za objęcie opieką medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną oraz prawną osób, które uległy ciężkim poparzeniom oraz za skuteczne nagłaśnianie ich problemów poprzez realizację wystawy zdjęć „Kobieta z bliznami” i akcji społecznej „Poparzona biegnie”. Natomiast w kategorii lokalnej zwyciężyła Agnieszka Dejna za aktywne działania na rzecz aktywizacji zawodowej i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, a zwłaszcza za umożliwienie im realizacji celów życiowych dzięki zatrudnieniu w Browarze Spółdzielczym w Pucku oraz uczestnictwu w innowacyjnym programie rehabilitacji poprzez nurkowanie.
Kapituła Konkursu przyznała również dwie nagrody specjalne. Otrzymali je radny miasta Bydgoszczy – Ireneusz Nitkiewicz za angażowanie mieszkańców tego miasta w pomoc osobom bezdomnym w ramach cyklicznej akcji „Ciepło Serca w Słoiku” oraz za aktywne promowanie idei dzielenia się żywnością, a także za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Nagrodę specjalną otrzymał również sołtys wsi Rytel – Łukasz Ossowski za niezwykle aktywne i skuteczne zorganizowanie pomocy dla poszkodowanych w wyniku nawałnicy w sierpniu 2017 roku oraz za koordynację wsparcia płynącego z całej Polski, a także za zaangażowanie licznego grona wolontariuszy w akcję usuwania szkód.
Konkurs „Społecznik Roku” jest kontynuacją idei podjętej przez Fundację „POMOC SPOŁECZNA SOS” w 1997 roku, zapoczątkowanej przez Jacka Kuronia z inicjatywy Wisławy Szymborskiej. Jego celem jest pokazywanie aktywności osób i stojących za nimi organizacji w zmaganiu się z różnymi społecznymi problemami, nagłaśnianie przykładów obywatelskich postaw i brania spraw we własne ręce, bez oglądania się na pomoc instytucjonalną. Wyboru laureatów dokuje Kapituła, w skład której wchodzą: Jerzy Koźmiński, Prezes PAFW, Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Tomasz Lis, Redaktor Naczelny tygodnika Newsweek Polska, Renata Kim, szefowa działu Społeczeństwo tygodnika Newsweek Polska, Przemysław Radwan-Röhrenschef, Prezes Fundacji Szkoła Liderów, Jan Kuroń, wnuk Jacka Kuronia, Michał Rusinek, Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Janina Ochojska, Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Partnerem Głównym Konkursu jest PAFW, a Partnerem Merytorycznym Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
Gala była okazją do nagrodzenia najaktywniejszych Lokalnych Partnerstw piątej edycji programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Podsumował ją w swoim wystąpieniu Paweł Łukasiak. „Każde z partnerstw mogło poszukiwać właściwych dla potrzeb danej społeczności dróg budowy dobra wspólnego. Tym, co łączy wszystkie Lokalne Partnerstwa PAFW jest wypracowana w programie metoda animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego, będąca trwałym efektem tego przedsięwzięcia” – podkreślił Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce będącej realizatorem programu.
Wśród najefektywniejszych grup inicjatywnych budujących Lokalne Partnerstwa PAFW wyróżniono:
- Grupę inicjatywną projektu „Owoc Naszej Pasji z Warki” – za zbudowanie szerokiego i trwałego partnerstwa organizacji i instytucji oraz za ponadprzeciętne zaangażowanie partnerów w realizację projektu „Jabłkowa Warka – Owoc naszej pasji”, a zwłaszcza za sukces w wypromowaniu jabłka jako lokalnego produktu oraz skuteczne włączenie mieszkańców w szereg działań, w tym utworzenie Szlaku Jabłkowego.
- Grupę inicjatywną projektu „Sieć Miejsc Przyjaznych Młodzieży” – za wzorową współpracę z partnerami z gmin Błażowa, Boguchwała, Chmielnik i Lubenia w województwie podkarpackim, a w szczególności za wyjątkowo skuteczne działania służące integracji młodych osób i budowaniu relacji międzypokoleniowych poprzez utworzenie przestrzeni dla ich aktywności.
Nagrody w wysokości 15 tys. i 10 tys. zł za największą aktywność w inicjatywie dla alumnów Programu – Pracowni Dobra Wspólnego odebrali liderzy następujących partnerstw:
- Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej,
- Fundacja Bieszczadzka,
- Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.
W ramach Lokalnych Partnerstw PAFW, od 2009 roku, zawiązało się 38 koalicji działających na obszarze 85 gmin z udziałem ponad 600 partnerów i 6 tysięcy wolontariuszy. W programie prowadzone były różnorodne działania, między innymi na rzecz zagospodarowania przestrzeni społecznej, poprawy stanu środowiska naturalnego, stworzenia regionalnego produktu, czy też ocalenia dziedzictwa kulturowego regionu. Ich odbiorcami było łącznie 18 tysięcy mieszkańców lokalnych społeczności.
Więcej o programie: www.lokalnepartnerstwa.org.pl.