„Jesteście niezwykli, bowiem kieruje wami myślenie o dobrej szkole” – te słowa usłyszeli studenci Szkoły Edukacji podczas rozpoczęcia roku akademickiego 2022/23. To już siódmy rocznik studentów i studentek, którzy zdobędą kwalifikacje nauczycielskie w ramach wspólnej inicjatywy PAFW i Uniwersytetu Warszawskiego.
Rozpoczęcie nowego roku tradycyjnie odbyło się w ramach szkoły letniej: pięciodniowego wyjazdu, podczas którego nowi studenci mają okazję poznać nie tylko kadrę oraz kolegów i koleżanki z roku, ale też misję i metody pracy Szkoły Edukacji PAFW i UW.
Podczas inauguracji prof. Jolanta Sujecka-Zając, Dyrektor Szkoły Edukacji zaznaczyła, że to prawdopodobnie pierwszy raz i ostatni raz w czasie studiów, kiedy słuchacze siedzą w rzędach i patrzą w plecy osoby przed sobą. „Nie taki model edukacji promujemy. Szkoła Edukacji jest jak wyskoczenie z bezpiecznego akwarium prosto do oceanu. Ale nie martwcie się: mamy tu mnóstwo szalup, kół ratunkowych i nurków, którzy będą nad wami czuwać. Będziemy z wami w najtrudniejszych momentach, zaopiekujemy się wami” – powiedziała prof. Jolanta Sujecka-Zając.
Studentów i studentki Szkoły Edukacji powitała także Dyrektor Programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Marianna Hajdukiewicz. Przypomniała, że PAFW – która wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim stworzyła Szkołę Edukacji – od ponad dwóch dekad pracuje z nauczycielami, pedagogami i edukatorami. „Kiedy 7 lat temu rozpoczynaliśmy ten program, nie przypuszczaliśmy, z jakimi problemami przyjdzie nam się mierzyć. Zmiany w systemie oświaty, pandemia, wojna w Ukrainie – to wyzwania, na które musimy reagować, dlatego na bieżąco dostosowujemy program studiów w Szkole Edukacji do realiów. Mam nadzieję, że dzięki temu za 10 miesięcy będziecie wiedzieli, jak radzić sobie z trudnościami”.
Marianna Hajdukiewicz zaznaczyła, że początek nauczycielskiej drogi to doświadczenie formujące, wpływające na całą przyszłą karierę. „Szkoła Edukacji jest miejscem niezwykłym, bo spotkacie tu niezwykłych ludzi: kadrę, absolwentów, całą społeczność. Także wy, studenci i studentki, jesteście niezwykli, bowiem kieruje wami myślenie o dobrej szkole”.
W ramach inauguracji odbyły się pierwsze warsztaty integracyjne z Aleksandrem Pawlickim, wykładowcą Szkoły Edukacji przedmiotów: Edukacja historyczna i obywatelska, Gramatyka cywilizacji, Lekcja i jej konteksty. Początek z pewnością był dla uczestników zagadkowy, wykładowca zapowiedział bowiem, że podczas szkoły letniej nie będziemy uczyć, a oduczać. Co to znaczy? Aby się tego dowiedzieć, trzeba zostać studentem Szkoły Edukacji! To ostatni moment, by wysłać zgłoszenie. Szczegóły dotyczące rekrutacji można znaleźć TUTAJ.