W VIII edycji programu „Działaj Lokalnie”, która rozpoczęła się w styczniu 2013 roku do sieci Ośrodków Działaj Lokalnie dołączyło dziesięć nowych organizacji.
Są to:
– Centrum Inicjatyw Lokalnych z Zawiercia w województwie śląskim,
– Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży ze Staszowa w województwie świętokrzyskim,
– Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z Myślenic w województwie małopolskim,
– Fundacja „Wrzosowa Kraina” z Chocianowa w województwie dolnośląskim,
– LKS „Dwernicki” Stoczek Łukowski ze Stoczka Łukowskiego w województwie lubelskim,
– Lokalna Grupa Działania „Brama na bagna” z Zambrowa w województwie podlaskim
– Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej” z Tłuszcza w województwie mazowieckim,
– Partnerstwo Borów Niemodlińskich z Niemodlina w województwie opolskim,
– Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „POLCENTRUM” ze Strykowa w województwie łódzkim.
Obecnie sieć Ośrodków Działaj Lokalnie liczy 60 organizacji działających w całej Polsce i obejmujących swoich zasięgiem blisko 600 gmin. Za ich pośrednictwem w lokalnych konkursach grantowych dofinansowywane są inicjatywy odpowiadające na potrzeby mieszkańców, które służą pobudzaniu aktywności społecznej. Beneficjentami konkursów lokalnych są organizacje pozarządowe i nieformalne grupy obywatelskie, w imieniu których wnioski mogą składać organizacje oraz lokalne instytucje publiczne (szkoły, domy kultury, biblioteki), działające w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.
Nowe Ośrodki Działaj Lokalnie spotkały się w dniach 8-9 kwietnia w Przedstawicielstwie w Polsce Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, podczas którego dowiedziały się więcej o historii i misji programu „Działaj Lokalnie” i zapoznały się z innymi programami PAFW. Podczas szkolenia poruszane były ważne dla nich kwestie, takie jak współpraca z samorządem, pozyskiwanie środków, zagadnienia prawna, prowadzenie lokalnych konkursów grantowych i powoływanie komisji selekcyjnych.
„Działaj Lokalnie” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności od 2000 roku realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Jego celem jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności poprzez wspieranie projektów obywatelskich, które służą rozwiązywaniu lokalnych problemów, pobudzaniu aspiracji rozwojowych wśród społeczności wiejskich i w małych miastach oraz budowaniu kapitału społecznego. Tylko w VII edycji Programu, w trzech zdecentralizowanych konkursach grantowych (w 2010, 2011 i 2012 roku) dofinansowano łącznie 2,047 projektów na kwotę blisko 7.5 mln złotych. W ich realizację zaangażowanych było ponad 29 tys. wolontariuszy. Od początku programu dofinansowano ponad 5340 projektów na kwotę blisko 23.5 mln złotych, a ich łączna wartość dzięki zaangażowaniu wkładu własnego grantobiorców wyniosła prawie 53 mln złotych.