„Dobro czyń cały rok!” – to hasło towarzyszy społecznie zaangażowanym firmom już od 25 lat. Właśnie ruszyła jubileuszowa edycja Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku”.
Spośród zgłoszeń Kapituła wybierze Laureatów i przyzna nagrody m.in. za partnerską współpracę z organizacjami pozarządowymi, wolontariat pracowniczy, działania na rzecz lokalnych społeczności, zdrowia, różnorodności, ochrony środowiska.
Celem Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku” jest pokazywanie partnerskiej współpracy małych, średnich i dużych firm z organizacjami pozarządowymi, dzięki której powstają m.in. wyjątkowe akcje społeczne, kampanie edukacyjne, wartościowe programy wolontariatu pracowniczego. Konkurs pokazuje, że dobro jest jedno – bez względu na wielkość firmy i wydatków poniesionych na dobroczynność.
„Historia Konkursu odzwierciedla historię rozwoju polskiego CSR-u i ludzi go współtworzących. Od 25 lat nagradzamy pozytywny wpływ firm na życie lokalnych społeczności, ich zaangażowanie w filantropię i wsparcie dla organizacji czy instytucji, budowanie szerokich koalicji dla konkretnego celu społecznego czy bezkompromisowe podejście do ochrony środowiska naturalnego, zdrowia ludzkiego czy praw zwierząt” – mówi Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, organizatora Konkursu.
W kategoriach Kultura i edukacja, Lokalne partnerstwa, Ochrona środowiska i klimatu, Pomoc społeczna i charytatywna, Otwartość na różnorodność oraz Zdrowy tryb życia mogą być zgłaszane przedsiębiorstwa prywatne, państwowe i fundacje utworzone przez firmy, działające na terenie Polski. Zgłoszenia w powyższych kategoriach mogą być przesłane wyłącznie przez organizacje pozarządowe.
Z kolei w kategorii Wolontariat pracowniczy firmy i fundacje firm mogą zgłaszać się same. Wystarczy przeczytać regulamin i wypełnić elektroniczny wniosek zgłoszeniowy na stronie wniosek.dobroczyncaroku.pl Każde zgłoszenie zostanie ocenione przez ekspertów. To oni wskażą najlepsze zgłoszenia, a spośród nich Kapituła Konkursu wybierze laureatów.
W skład Kapituły wchodzą przedstawiciele najważniejszych organizacji i instytucji związanych z rozwojem społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce: Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, UN Global Compact Polska, Forum Darczyńców, Business Centre Club, Pracodawcy RP, Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Nagroda 25-lecia
Z okazji 25-lecia Konkursu Kapituła przyzna nagrody specjalne. Otrzymają je firmy za wieloletnią współpracę z organizacją pozarządową w zakresie społecznego zaangażowania. Adresatami tej kategorii są laureaci dotychczasowych 24 edycji Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku”, którzy zostaną zaproszeni przez organizatora do przedstawienia historii i efektów partnerskiej współpracy z organizacją pozarządową. Nie jest wymagane, aby współpraca między firmą a organizacją nadal trwała w momencie składania wniosku. Można zgłosić współpracę z inną organizacją pozarządowa, niż ta, za współpracę z którą laureat otrzymał nagrodę w poprzednich edycjach. O przyznaniu nagrody zdecyduje Kapituła Konkursu, która może przyznać więcej niż jedną nagrodę.
Wnioski konkursowe można pobrać i składać na stronie: dobroczyncaroku.pl
Organizatorem Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku” jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
Fundatorem Konkursu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Nad prawidłowością przebiegu procedur czuwa E&Y.
Partnerami dwudziestej piątej edycji są Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Global Compact Network Poland, Pracodawcy RP, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Forum Darczyńców.
Patroni medialni: Portal Organizacji Pozarządowych ngo.pl, publicrelations.pl, niepełnosprawni.pl, portalspozywczy.pl, Nowy Marketing