6 czerwca, w warszawskim Teatrze Kamienica odbyła się XXI Gala Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku”. Do grona laureatów dołączyły kolejne firmy nagrodzone za osiągnięcia w obszarze CSR i współpracę z organizacjami pozarządowymi w dziewięciu różnych kategoriach. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności od 16 lat jest fundatorem Konkursu i partnerem kategorii „Zaangażowanie lokalne”.
Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, witając zgromadzonych gości, laureatów oraz przedstawicieli Kapituły Konkursu, podkreślił, że jest to wyjątkowe święto odpowiedzialności społecznej. „Takich miejsc, w których spotykają się Ci, którzy pomagają i Ci, którzy pomoc otrzymują i wspólnie świętują efekty swojej współpracy, powinno być w Polsce jak najwięcej” – mówił Paweł Łukasiak. Następnie Członkowie Kapituły wręczyli statuetki tegorocznym zwycięzcom.
Tytułem XXI edycji Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku” zostali uhonorowani:
- Zakład fotograficzny u Jarka – Jarosław Deka – za wieloletnią współpracę z organizacjami pozarządowymi i zaangażowanie w liczne przedsięwzięcia służące społeczności lokalnej, w tym cykle warsztatów dla ponad 1000 dzieci i młodzieży – w kategorii „Zaangażowanie lokalne”.
- ENERIS Ochrona Środowiska – za współpracę z organizacjami pozarządowymi w zapobieganiu wykluczeniu osób niewidomych i słabowidzących z procesu aktywnego dbania o środowisko naturalne – w kategorii „Innowacje dla społeczności”.
- Fundacja Orange – za współpracę ze Stowarzyszeniem Robisz.to, która zaowocowała stworzeniem FabLab powered by Orange – pierwszego w Warszawie otwartego laboratorium cyfrowej fabrykacji – w kategorii „Projekt społeczny – Fundacja korporacyjna”.
- Samsung Electronics Polska Sp. z o. o. – za stworzenie nowoczesnego inkubatora technologicznego dla kilkudziesięciu start-upów i wyposażenie obiektu w sprzęt pozwalający na realizację projektów – w kategorii „Projekt społeczny – duża firma”.
- Jelenia Plast Sp. z o.o. – za wieloletnią współpracę z organizacjami pozarządowymi na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej – kategorii „Projekt społeczny – średnia firma”.
- ANTOJA Sp. z o.o. – za wsparcie projektu Kropla Słodyczy, w ramach którego odwiedzane są dziecięce oddziały onkologiczne i hospicja – kategorii „Projekt społeczny – mała firma”.
- Tesco Polska – za dojrzałą i konsekwentną strategię działań społecznych, która zakłada m.in. wspieranie lokalnych społeczności, udział w projektach przeciwdziałających marnowaniu żywności i przekazywanie jej nadwyżek, promowanie wiedzy o zdrowym odżywianiu i pochodzeniu żywności wśród dzieci – w kategorii „Strategia – duża firma”.
- KAREDENT Kamil Chorąży Sławomir Ławicki Sp. j. – za spójną i przemyślaną strategię działań społecznych, zakładającą stworzenie stomatologicznego programu profilaktycznego dla dzieci „Akademia zdrowego uśmiechu”, za całoroczne zaangażowanie w pomoc zarówno ludziom jak i zwierzętom żyjącym na terenie województwa podlaskiego – w kategorii „Strategia – mała firma”:
- Grupa Essilor – za zaangażowanie 100 wolontariuszy-pracowników do udziału w projekcie oraz za okazane im wsparcie, a także za przeprowadzenie w ramach wolontariatu prawie 4 tys. badań przesiewowych wzroku wśród dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz przekazanie dla nich 950 par okularów ze szkłami korekcyjnymi – w kategorii „Wolontariat pracowniczy”.
W skład Kapituły Konkursu „Dobroczyńca Roku” wchodzą:
Henryka Bochniarz – Prezydent Konfederacji Lewiatan, Jerzy Karwelis – ekspert rynku mediów, mentor Fundacji Dobra Sieć, Jerzy Koźmiński – Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Kazimierz Krupa – dziennikarz ekonomiczny, wspólnik w Kancelarii Drawbidge, Joanna Luberadzka-Gruca – Przewodnicząca Forum Darczyńców, Andrzej Malinowski – Prezydent Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, Anna Potocka-Domin – Wiceprezes Business Centre Club, Prof. dr hab. Bolesław Rok – Zastępca Dyrektora Centrum Etyki Biznesu, Akademia Leona Koźmińskiego, Marzena Strzelczak – Dyrektorka Generalna, Członkini Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Kamil Wyszkowski – Dyrektor Generalny Global Compact Poland.Galę prowadziła Aleksandra Kostka, a oprawę artystyczną zapewnił Sławomir Uniatowski.
Organizatorem Konkursu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, która jest fundatorem Konkursu od 2002 roku, sprawuje patronat nad kategorią „Zaangażowanie lokalne” promującą aktywność społeczną przedsiębiorstw, które we współpracy z Ośrodkami Działaj Lokalnie przyczyniają się do trwałych zmian w lokalnych społecznościach. Nad prawidłowością przebiegu procedur Konkursu czuwa audytor – EY.
Więcej informacji: www.dobroczyncaroku.pl