Inauguracja pierwszego w Polsce ogrodu amerykańskiego, lekcja pokazowa programu „English Teaching” oraz podsumowanie blisko dwudziestu pięciu lat funkcjonowania programu na wsiach i w małych miastach – to tylko niektóre z punktów wyjątkowego spotkania Rady Dyrektorów, Zarządu i pracowników Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA, które odbyło się 16 maja 2024 w Kamionce k. Nidzicy.
„Ponad dwudziestoletnia współpraca Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, to nie tylko wyjątkowy program 'English Teaching', który swym zasięgiem objął już ponad 200 tysięcy uczniów i nauczycieli w całej Polsce” – powiedział Krzysztof Margol, prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA. To również szereg innych inicjatyw oraz projektów, które zaistniały dzięki środkom PAFW.
Jednym z nich jest Garncarska Wioska k. Nidzicy, w której 16 maja miało miejsce wyjątkowe spotkanie PAFW i Fundacji NIDA. Wśród uczestników wydarzenia byli, między innymi: Andrew Nagorski, Joseph C. Bell, prof. Alfred. B. Bieć, Angela Braw, Sara Gay Forden, prof. Anna Fornalczyk, Jerzy Koźmiński, Stephen D. Mull, Sylwia Wilkos oraz Agnieszka Mazur i Joanna Lempart.
„Program ‘English Teaching’ od blisko dwudziestu pięciu lat zmienia sposób nauczania języka angielskiego na terenach wiejskich i w małych miastach w Polsce. Mam przyjemność koordynować program ‘English Teaching’ i pracować w nim w zasadzie od samego początku pod auspicjami Fundacji NIDA” – powiedziała Justyna Kowalczyk, koordynatorka programu. „Dzięki temu mogłam obserwować, jak na przestrzeni ponad dwóch dekad zmieniają się małe szkoły poprzez tworzenie i doposażanie pracowni językowych, jak zmieniają się nauczyciele: ich profesjonalizm, jakość kształcenia, dostępność do nauczycieli i jak zmieniają się polscy uczniowie z małych miast i wsi, jak rosną ich szanse w stosunku do rówieśników, jak postrzegają angielski – nie jako przedmiot, a jako język, którego używają na co dzień” – wyjaśniła Justyna Kowalczyk.
Jak ta zmiana wygląda w praktyce, uczestnicy spotkania przekonali się podczas lekcji pokazowej języka angielskiego, którą poprowadziła Agnieszka Kowalska, ambasadorka programu „English Teaching”.
Wizyta w Garncarskiej Wiosce nie mogła odbyć się również bez odwiedzenia tradycyjnej mazurskiej garncarni oraz spaceru po Rajskim Ogrodzie – podczas której Krzysztof Margol oprowadził gości po trzech spośród kilkudziesięciu zakątków tematycznych ogrodu.
„Podsumowaniem wizyty członków Rady Dyrektorów, Zarządu i pracowników Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w Kamionce k. Nidzicy była inauguracja pierwszego w Polsce ogrodu amerykańskiego. W tym unikatowym zakątku Rajskiego Ogrodu znajdą się rośliny pochodzące ze Stanów Zjednoczonych” – zapowiedział Krzysztof Margol, pomysłodawca zakątka.
„Dziś, wspólnie z przedstawicielami Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności rozpoczynamy budowę tego – jedynego w skali kraju zielonego, żywego dowodu wyjątkowej współpracy. W ogrodzie, który będzie miał kontur USA, znajdą się dziesiątki roślin, charakterystycznych dla krajobrazu Stanów Zjednoczonych. Dziś rozpoczynamy od trzech drzew, ale już wkrótce zapraszamy do podziwiania kolejnych” – dodał Krzysztof Margol.
Do zobaczenia w Garncarskiej Wiosce i w Rajskim Ogrodzie!