„To co robicie jest niezwykle ujmujące” – powiedział Przewodniczący Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Andrew Nagorski, który wspólnie z innymi Członkami Rady, spotkał się w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Brzeskiej w Warszawie z uczestnikami konkursu grantowego „Seniorzy w Akcji”.
W ramach „Seniorów w Akcji” w edycji 2012 i 2013 para liderów: Magda Latuch (28 lat) i Bogdan Bocheński (70 lat) zrealizowała dwa przedsięwzięcia: projekt „Plac Hallera” oraz „Projekt Brzeska”. „Chcieliśmy odtworzyć tutejszą kulturę, zwyczaje, które zanikają i powrócić do korzeni” – mówił Pan Bogdan Bocheński o celach, jakie im przyświecały. Podkreślił także, że przedsięwzięcia okazały się ogromnym sukcesem.
W obydwie inicjatywy zaangażowani byli seniorzy z zespołu „Cała Praga Śpiewa” działającego przy Domu Dziennego Pobytu na Pradze. Pierwsza z nich służyła organizacji cyklu międzypokoleniowych spotkań, które zakończyły się muzycznym spacerem po Placu Hallera. Spacer nawiązywał do tradycji wspólnego muzykowania, a jego scenariusz powstał na podstawie starowarszawskich i staropraskich piosenek i tańców. Koncepcją wydarzenia oraz jego realizacją zajęli się seniorzy z grupy „Cała Praga Śpiewa” przy wsparciu profesjonalistów: śpiewaczki Justyny Jary, muzyków z zespołu Czessband, Stowarzyszenia Barwy Kultury oraz mieszkańców. „Uczyliśmy się nie tylko jak śpiewać, ale także, jak pracować głosem, łączyć z nim melodię i pracować w grupie” – zaznaczył Pan Bogdan. W ramach drugiego – „Projektu Brzeska” – seniorzy z grupy „Cała Praga Śpiewa” zaangażowali do współpracy m.in. dzieci z lokalnego klubu prowadzonego przez Stowarzyszenie „Mierz Wysoko”, aby wspólnie z mieszkańcami ulicy Brzeskiej na warszawskiej Pradze odkrywać jej historię. Kilkumiesięczne działania zakończy powstanie „Kroniki Brzeskiej” oraz „Święto Ulicy”, które odbędzie się 27 czerwca 2014 roku. Obydwa projekty zrealizowane były dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia „Barwy Kultury”.
Oferta konkursu „Seniorzy w Akcji”, to granty i szkolenia dla osób powyżej 60 roku życia, które chcą realizować działania społeczne, zwłaszcza międzypokoleniowe, oparte na własnym pomyśle. Adresatami konkursu są zarówno aktywni seniorzy działający w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, jak i we współpracy z innymi organizacjami i instytucjami. „Nasza codzienna praca to przełamywanie stereotypów. Chcemy pokazać, że tak naprawdę seniorzy są bardzo aktywni społecznie.” – powiedziała podczas spotkania Beata Tokarz-Kamińska, Członkini Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, organizacji realizującej konkurs „Seniorzy w Akcji”. Dotychczas dofinansowano 198 projektów międzypokoleniowych, mobilizujących osoby starsze do działania na rzecz ich otoczenia oraz promujące wolontariat seniorów. W kończącej się właśnie szóstej edycji konkursu przeprowadzone zostały 33 projekty.
Spotkanie z Przedstawicielami Rady Dyrektorów PAFW zakończyło się występem zespołu „Cała Praga Śpiewa”. Istniejący od czterech lat zespół właśnie nagrał płytę z warszawskimi i praskimi piosenkami. Aby zdobyć środki na jej wydanie seniorzy wykorzystują platformę crowdfundingową: polakpotrafi.pl/projekt/praga-spiewa.