„Nasze działania (…) nie miałyby takiej wartości, gdyby nie Wy – ludzie, którzy każdego dnia wnoszą w nie swoją energię, świeże pomysły i niezastąpiony wkład w postaci Waszego czasu” – powiedział Kamil Wrzos, Dyrektor Programu „PROJEKTOR” podczas finału 19. edycji, który odbył się w dniach 21-22 września 2024 r. w Nałęczowie.
Hasłem przewodnim wydarzenia była „Przestrzeń relacji”. Na wartość budowania relacji zwróciła uwagę dr Zofia Sapijaszka, Prezes Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości: „Człowiek jest istotą społeczną, buduje relacje, aby należeć do społeczności – to mamy w genach. Relacje są tkanką, która tworzy społeczność, pod warunkiem że mają charakter trwały i są oparte na wartościach. Budowanie takich relacji to proces, który wymaga czasu, zaangażowania oraz chęci do pracy nad sobą i pielęgnowania tego co łączy nas z innymi”.
Wyniki 19. edycji „PROJEKTORa” są imponujące: 692 wolontariuszy, którzy przeprowadzili 3675 godzin zajęć dla 7995 dzieci, 1489 projektów edukacyjnych w 245 szkołach w całej Polski.
Podczas Finału zostali uhonorowani wszyscy ci tych, którzy swoją pasją, zaangażowaniem i nieustannym dążeniem do rozwoju przyczynili się do tego sukcesu. Z grona wolontariuszy „PROJEKTORA” zostało wyróżnionych dziewięć najbardziej zaangażowanych osób: Adrian Klonowski, Dominika Słowińska, Marcelina Zielińska, Ilona Pińczak, Wiktoria Drzygaluk, Kacper Świerczek, Oliwia Dubowik, Marcin Aleksiejuk i Agnieszka Pawłowska.
Ich motywację do aktywności społecznej na rzecz dzieci z małych miejscowości są równie różnorodne, co inspirujące. Jedni pragnęli przekazywać swoją wiedzę młodszym pokoleniom, inni chcieli zmienić świat na lepsze, a jeszcze inni doceniali siłę wspólnych działań.
„Zastanawiając się nad moim »dlaczego« i przyświeca mi cytat: »Rób to, co robisz, dopóki wiesz, dlaczego«” – tłumaczyła Marcelina Zielińska. „To »dlaczego« wzmacnia moje »chcę« i napędza do działania. »PROJEKTOR« ma w sobie te wartości, które ułatwiają mi odnalezienie odpowiedzi na moje »dlaczego«, dzięki czemu »chcę« staje się naturalne i niewymuszone”.
Agnieszka Pawłowska zwróciła natomiast uwagę, że działania społeczne potrafią jednoczyć ludzi. „Widzę to u uczniów – kiedy pracują nad rozwiązaniem problemu, jednocześnie pokonują trudności w komunikacji i współpracy. To właśnie uważam za niezwykle piękne”.
Wyróżnione zostały także osoby zaangażowane w „wykręcanie kilometrów na rowerze” w akcji „odLOTTOwa jazda”: Izabela Jaskólska, Marcin Michalik oraz Wiktoria i Kamila Leoniak. W lecie społeczność „PROJEKTORA” wzięła udział w niezwykłej rowerowej przygodzie, stając do rywalizacji w tym ogólnopolskim konkursie. Choć nie udało im się go wygrać, wspólnie pokonali aż blisko 62 tysiące km. Wynik robi wrażenie – to prawie półtora obwodu Ziemi.
Gośćmi wydarzenia byli: Jolanta Sujecka-Zając, Dyrektor Szkoły Edukacji PAFW i UW, Paweł Walecki, Dyrektor Programu „Równać Szanse” i Mirosław Czyżewski, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Spotkanie poprowadziła Milena Trela, wieloletnia wolontariuszka, a dziś ambasadorka i członkini Zespołu Programu „PROJEKTOR”.