Od 2004 roku, w ramach programu „STP” gościliśmy w Polsce ponad 10 tysięcy osób, w tym 6,5 tysiąca z Ukrainy. W wyniku wojny w Ukrainie wizyty studyjne do Polski zostały zawieszone. W nowej sytuacji uruchomiono inicjatywę specjalną; „STP dla Ukrainy”, z budżetem 900 tysięcy złotych.
Program wizyt studyjnych do Polski („Study Tours to Poland” – STP) jest skierowany do aktywnych studentów i profesjonalistów z Europy Wschodniej oraz innych krajów postkomunistycznych. Jego celem jest przybliżanie realiów Polski i Unii Europejskiej, a zarazem rozwój i wzmacnianie zawodowych i osobistych kontaktów pomiędzy młodymi liderami ze Wschodu a ich polskimi gospodarzami. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację Liderzy Przemian we współpracy z Fundacją „Borussia”.
W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę wizyty studyjne do Polski zostały zawieszone. W programie uruchomiono zaś nową inicjatywę „STP dla Ukrainy”, z budżetem 900 tysięcy złotych.
Polskie organizacje pozarządowe, które gościły w Polsce grupy liderów studenckich i profesjonalistów, przekazały za pośrednictwem absolwentów programu wsparcie rzeczowe i finansowe osobom poszkodowanym przez wojnę. Do grona tych organizacji należą: Fundacja Dobra Wola z Krakowa, Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja z Lublina, Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Łodzi, Fundacja Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej z Gdańska, Fundacja Promocji Nauki i Kreatywności z Nowego Sącza, Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich z Wrocławia i Stowarzyszenie Level UP z Łodzi.
Pomoc skierowana została do 15 z 24 obwodów w Ukrainie, m.in. do obwodu kijowskiego i Kijowa, lwowskiego, tarnopolskiego i dniepropietrowskiego, a także charkowskiego oraz sumskiego. Wspartych zostało 50 inicjatyw absolwentów „STP”, które miały na celu sfinansowanie:
- środków medycznych,
- żywności,
- paliwa na ewakuację ludności oraz transportu środków medycznych i żywności,
- środków higieny osobistej dla dzieci i osób starszych.
Ważna była również koordynacja pomocy humanitarnej, przede wszystkim analiza potrzeb, opracowanie planu działań logistycznych, czy koordynacja wolontariatu w centrach pomocy humanitarnej. Pojawiły się również inne inicjatywy wymagające wsparcia, m.in.: zabezpieczenie zbiorów bibliotecznych, wsparcie członków organizacji pozarządowych, bibliotekarzy, czy zabezpieczenie dokumentacji dotyczącej uchodźców (historia mówiona).
Ponadto byli uczestnicy „Study Tours to Poland” z Tarnopola – Khrystyna Bilinska (urzędniczka i aktywistka społeczna) oraz Mykhailo Syrotyuk (radny miasta), twórcy Centrum Nauki w Tarnopolu – zorganizowali dużą grupę wolontariuszy i angażują się we wsparcie dla uchodźców, m.in. poprzez pomoc rzeczową. Centrum Nauki w Tarnopolu, które należy do sieci partnerów programu Klubów Młodego Odkrywcy, zapoczątkowanej w ramach programu PAFW „Równać Szanse”, zostało przekształcone w lokalny ośrodek pomocy humanitarnej.