Łódź była miejscem inauguracji nowego roku akademickiego dla stypendystów Programu Kirklanda. Gościnią specjalną wydarzenia, które odbyło się 25 września w Auli im. Prof. Wacława Szuberta na Uniwersytecie Łódzkim, była Prof. Anna Fornalczyk, Członkini Rady Dyrektorów PAFW.
W ramach 24. edycji Programu Kirklanda naukę w Polsce rozpoczęło 42 stypendystów z 11 krajów Europy Wschodniej, Południowego Kaukazu i Azji Centralnej.
Rolę gospodarza pełnił Prof. dr hab. Rafał Zarębski, wicedyrektor ds. naukowych w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii, Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, który serdecznie przywitał gości w siedzibie Uniwersytetu Łódzkiego oraz Katarzyna Dyzio z Fabryki Aktywności Miejskiej z Urzędu Miasta Łodzi, reprezentująca władze samorządowe.
Dr Agnieszka Mazur, Dyrektor Programowa PAFW, przybliżyła gościom misję i działalność Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, zaś Agata Wierzbowska-Miazga, Prezes Fundacji Liderzy Przemian, historię i cele Programu Stypendialnego im. Lana Kirklanda. Agata Wierzbowska-Miazga wskazała przy tym na bardzo ważną rolę aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym jako wartości promowanej w programie. Z kolei Urszula Sobiecka, Dyrektor Programu Kirklanda, dokonała prezentacji nowych stypendystów.
Wykład inauguracyjny na temat transformacji ekonomicznej wygłosiła Prof. dr hab. Anna Fornalczyk, Członkini Rady Dyrektorów PAFW. Tematem wiodącymi wykładu Prof. Fornalczyk były współczesne wyzwania gospodarcze i społeczne. Prof. Fornalczyk zachęciła także Kirklandystów do zaangażowania w kształtowanie przyszłości swoich krajów i społeczności lokalnych.
Podczas 10-dniowej orientacji w Łodzi, która ma na celu przygotowanie stypendystów pod kątem kulturalnym i językowym do rocznego pobytu w Polsce, Kirklandyści wezmą udział m.in. w lektoratach z języka polskiego oraz wykładach nt. ochrony własności intelektualnej i warsztatach międzykulturowych. Główną tematyką orientacji są polskie doświadczenia związane z transformacją systemową i integracją europejską.
Program im. Lane’a Kirklanda, rozpoczęty w 2000 roku, ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej przedstawicielom krajów Regionu. Odbywa się to podczas dwusemestralnych studiów uzupełniających na polskich uczelniach, a od roku 2016 oferta ta została wzbogacona o jednosemestralne studia dla naukowców – „Kirkland Research”. Obecnie program jest adresowany do kandydatów z Ukrainy, Białorusi, a także Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu. W ramach indywidualnych trybów nauczania stypendyści Kirklanda zajmują się wybranymi aspektami ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych i politycznych. Inicjatorem i fundatorem Programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a realizatorem Fundacja Liderzy Przemian.
Tegoroczna grupa stypendystów liczy 35 uczestników Programu Kirklanda i 7 naukowców ścieżki Kirkland Research, w tym: 12 osób z Ukrainy, 10 z Białorusi, 4 z Gruzji, 7 z Armenii, 3 z Kazachstanu, 3 z Kirgistanu, 2 osoby z Uzbekistanu i 1 z Tadżykistanu.
Rokrocznie w programie uczestniczy około 45 stypendystów. W latach 2000-2023 program ukończyły 1033 osoby z 13 krajów (986 stypendystów Programu Kirklanda oraz 47 stypendystów Kirkland Research), w tym: 560 z Ukrainy, z Białorusi – 180, z Gruzji – 67, z Rosji – 69, Armenii – 38, Kazachstanu – 30, Mołdawii – 25, z Kirgistanu – 17, Azerbejdżanu – 15, Litwy – 12, Słowacji – 10, a także z Uzbekistanu – 5 i z Tadżykistanu – 5 osób.