Uczestnicy XIX edycji Programu Stypendialnego im. Lane'a Kirklanda, studiujący w pięciu ośrodkach akademickich w Polsce, spotkali się w Poznaniu, w dniach 14-16 listopada 2018 r., aby poznać dobre praktyki w zakresie rozwoju samorządu terytorialnego oraz działań społecznych.
Spotkanie zostało zainaugurowane w Collegium Maius Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendystów powitali: Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Ryszard Naskręcki, Wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski oraz konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu Witold Horowski.
Wykład inauguracyjny „Transformacja gospodarcza w Polsce po roku 1989 – konsekwencje i wyzwania regionalne” wygłosił prof. Paweł Churski. Kirklandyści mieli także możliwość wysłuchania wykładu prof. Anny Michalskiej „Rola kobiet w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego”, zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia „Lepszy Świat” oraz spotkania z Pełnomocnikiem Prezydenta Poznania ds. smart city Michałem Łakomskim, który zaprezentował doświadczenia oraz kierunki rozwoju miasta w oparciu o nowe technologie.
Zjazd był również okazją do wymiany doświadczeń tegorocznych Kirklandystów z dwojgiem absolwentów z Ukrainy: Mykhailo Kashynem (edycja 2006/07) i Aloną Revko (edycja 2017/18). Spotkania z alumnami poświęcone były możliwościom wykorzystania ich wiedzy i kontaktów zdobytych w Polsce, a także szkoleniu z przygotowania projektów grantowych, które poprowadził Mykhailo Kashyn.
Ponadto, uczestnicy zjazdu wzięli udział w koncercie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych zorganizowanym z okazji jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.
Tradycyjnie, zjazd był okazją do umocnienia kontaktów pomiędzy stypendystami Programu Kirklanda studiującymi w pięciu miastach akademickich w Polsce: w Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Krakowie i Warszawie.
Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda, rozpoczęty w 2000 roku, ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej, a także Zakaukazia i Azji Centralnej. Odbywa się w formie dwusemestralnych studiów uzupełniających na polskich uczelniach, a od roku 2016 oferta programu została wzbogacona o jednosemestralne studia dla naukowców – „Kirkland Research”.
Obecnie program jest adresowany do kandydatów z Ukrainy, Rosji, Białorusi, a także Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu i Kirgistanu. W ramach indywidualnych trybów nauczania stypendyści Kirklanda zajmują się wybranymi aspektami ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych i politycznych.
Tegoroczni stypendyści pochodzą z: Ukrainy (30 osób), Białorusi (4 osoby), Rosji (3 osoby), Armenii (3 osoby), Gruzji (2 osoby), Kazachstanu (1 osoba) i Kirgistanu (1 osoba).