Po całodniowych rozgrywkach etapu okręgowego poznaliśmy listę 50 młodych ekonomistów, którzy 5 kwietnia br. walczyć będą w finale o indeksy publicznych uczelni ekonomicznych oraz nagrody rzeczowe. Najlepszych wyłoniono z ponad 1000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy przystąpili do eliminacji okręgowych.
Na zawodach 1 marca br. zawodników gościły publiczne uczelnie ekonomiczne – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz uniwersytety ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.
W pierwszej kolejności uczniowie zmierzyli się z testem sprawdzającym wiedzę z zakresu ekonomii i zarządzania oraz wymagającym świetnej orientacji w bieżących wydarzeniach świata gospodarki i biznesu, a także znajomości zagadnień z hasła tegorocznej edycji Olimpiady – Sukces w biznesie – ludzie, wizerunek, strategia. W drugim etapie, w każdym z okręgów 50 najlepszych zawodników przystąpiło do prac grupowych – rozwiązywali oni zestaw studiów przypadku. Zwieńczeniem rozgrywek były zespołowe prezentacje wybranych case studies przed Komisją. Do finału zakwalifikowano po 10 osób z każdego okręgu.
Już na etapie okręgowym zawodnicy i szkoły otrzymali pierwsze nagrody. Wszyscy uczestnicy etapu okręgowego są uprawnieni do udziału w kursie e-learningowym nt. rozwijania działalności biznesowej oraz otrzymali publikacje od Wydawnictwa Difin. Natomiast szkoły tych zawodników otrzymają rabat na roczną licencję na System Plagiat Szkoły. Jednej z nich – Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości – przypadła ponadto nagroda specjalna Olimpiady – bon na zakup sprzętu elektronicznego, ufundowany także przez firmę Plagiat.pl.
Organizatorem Olimpiady Przedsiębiorczości jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, zaś współorganizatorami – uczelnie ekonomiczne: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Zaangażowane w program uczelnie przewidziały dla finalistów i laureatów zawodów znaczne ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia. Laureaci otrzymają również cenne nagrody rzeczowe. Natomiast wszyscy uczestnicy etapu okręgowego będą uprawnieni do udziału w kursie e-learningowym nt. rozwijania działalności biznesowej, otrzymają publikacje od Wydawnictwa Difin oraz zaproszenie na egzamin na Certyfikat YoungMBA.
Uhonorowani zostaną także nauczyciele i szkoły. Opiekunom laureatów – w podziękowaniu za ich zaangażowanie – przypadną cenne nagrody rzeczowe. Szkoły zwycięzców zostaną wyróżnione zestawami publikacji, przygotowującymi do kolejnej edycji zawodów. Ufundowana przez firmę Plagiat.pl nagroda specjalna Olimpiady – bon na zakup sprzętu elektronicznego – został rozlosowana wśród szkół zawodników zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych, a wszystkie te szkoły otrzymały od Plagiat.pl 50% zniżkę na roczną licencję Systemu Plagiat Szkoły i jego wdrożenie. Ponadto 25 szkołom z małych miejscowości, które zgłosiły największą liczbę zawodników zostaną przekazane publikacje dotyczącą hasła przewodniego XIII edycji zawodów.
Wyniki Olimpiady uwzględniane są w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, przygotowywanym wspólnie przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”.
Olimpiada Przedsiębiorczości finansowana jest ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Partnerów Strategicznych Olimpiady oraz z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt wspierają również m.in.: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Krajowa Izba Gospodarcza, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Studenckie Forum Business Centre Club. Patronami medialnymi są: „Głos Nauczycielski”, Perspektywy.pl.
Informacji udziela Biuro Olimpiady Przedsiębiorczości, tel. 22 564 9725, biuro@olimpiada.edu.pl.
Z testem eliminacji szkolnych oraz innymi informacjami na temat projektu zapoznać się można na stronie: www.olimpiada.edu.pl.