Milion złotych na pomoc dla powodzian uruchomionych zostało w ramach programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Niszczycielski żywioł, który nawiedził południowo-zachodnią Polskę, spowodował ogromne zniszczenia.
Wspólnie z naszymi Partnerami – Realizatorami Programów PAFW – kontynuujemy monitoring rozwoju wydarzeń i w miarę możliwości podejmujemy działania mające na celu rozwiązywanie problemów, z jakimi zderzyli się uczestnicy programów Fundacji poszkodowani przez powódź.
Wsparcie Fundacji zostało skierowane do lokalnych organizacji pozarządowych poprzez Ośrodki Działaj Lokalnie (ODL). Dotychczas miało ono charakter interwencyjny i pokryło najpilniejsze potrzeby, m.in. zakupiono agregat w Bystrzycy Kłodzkiej, czy osuszacze i materiały do sprzątania po powodzi w Kowarach.
W ramach Funduszu Wsparcia Antykryzysowego programu „Działaj Lokalnie” 126 tysięcy złotych zostały przeznaczone na dotacje dla lokalnych organizacji pozarządowych poszkodowanych przez powódź. Wsparcie przyznawane jest poprzez ODL.
Ponadto, środki finansowe przekazane już na realizację standardowych projektów w programie „Działaj Lokalnie” będzie można przekierować na inicjatywy przeciwdziałające skutkom powodzi. Wnioski można składać do właściwych Ośrodków Działaj Lokalnie.
Cztery ODL – z Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka, Kowar, Niemodlina — obejmujące swoim zasięgiem 20 gmin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, uruchomiły zbiórki na pomoc poszkodowanym:
- Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika
- Razem Możemy Więcej Kłodzki Fundusz Lokalny
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór
- Partnerstwo Borów Niemodlińskich
W wyniku zalania szkody odniosły społeczności, w których działają Lokalne Partnerstwa PAFW: w Janowicach Wielkich, Lądku Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Żorach, Kamiennej Górze, a także w Hażlachu, Miliczu, Wołowie i Złotoryi. Monitorujemy sytuację w Słubicach i Obornikach Śląskich. W ramach programu utworzyliśmy fundusz wsparcia dla partnerstw-alumnów w wysokości 100 tysięcy zł. Ponadto przyznaliśmy grant w wysokości 80 tysięcy złotych dla Lokalnego Partnerstwa PAFW z zalanych Kowar.
W programie „Równać Szanse” zostanie wkrótce uruchomiona pomoc w postaci grantów dla byłych uczestników programu z terenów dotkniętych powodzią na łączną kwotę 150 tysięcy złotych. Ponadto w specjalnym konkursie grantowym na projekty służące poprawie sytuacji młodzieży, która ucierpiała w wyniku powodzi, łączna kwota dotacji wyniesie 100 tysięcy złotych. Wnioski będzie można składać do Fundacji Civis Polonus.
Pomoc dla powodzian zaoferujemy również ze środków programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku”. Docelowo wyniesie ona 150 tysięcy złotych.
W programach „Szkoła Ucząca Się” (SUS) i Szkoła Edukacji PAFW i UW zbierane i analizowane są informacje dotyczące potrzeb zalanych szkół. W najbliższym czasie zostanie uruchomione dla nich wsparcie w łącznej wysokości 160 tysięcy złotych.
Podobna sytuacja ma miejsce w odniesieniu do placówek bibliotecznych uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek. M.in. interwencyjne wsparcie na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb w kwocie 30 tysięcy złotych otrzyma wkrótce Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach.
Ucierpiały również redakcje lokalnych mediów, głównie z okolic Nysy i Kłodzka. Poprzez fundacyjny projekt „Media Forum. Rozwój Lokalny” przyznaliśmy wsparcie odpowiadające na bieżące potrzeby w kwocie 58 tysięcy złotych dla małych redakcji poszkodowanych przez powódź. Zgłoszenia przyjmuje Fundacja Media Forum.
W Programie Liderskim PAFW uruchomiliśmy specjalne finansowanie z Funduszu Inicjatyw Absolwenckich, w ramach którego uczestnicy programu będą mogli uzyskać dotacje na przedsięwzięcia służące przeciwdziałaniu skutkom powodzi.
Dodatkowo, z inicjatywy i przy wsparciu Fundacji Szkoła Liderów, absolwenci programu z różnych części kraju współpracują z Liderkami i Liderami PAFW z terenów poszkodowanych przez powódź przy pozyskiwaniu niezbędnej pomocy. Na obecnym etapie wsparcie to ma charakter interwencyjny. Przykładem może być inicjatywa Lidera PAFW Marcina Piotrowskiego; zaopatrzył mieszkańców w Wilkanowie i Stroniu Śląskim w sprzęt niezbędny do usuwania skutków powodzi oraz zorganizował grupę wolontariuszy, którzy wraz z nim porządkowali zalane tereny.
Z inicjatywy Zespołu Programu „Projektor” wsparcie interwencyjne w postaci powerbanków zostało przekazane rodzinom w Głuchołazach, które z powodu powodzi nie miały dostępu do prądu. Trwa również zbiórka finansowa, z której środki przeznaczone zostaną na zakup materiałów szkolnych dla uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuchołazach, gdzie realizowane były projekty „Projektora”.
Więcej informacji:
- Przemysław Zaroń, Specjalista ds. PR, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności