Przedstawiciele Ośrodków Działaj Lokalnie oraz Lokalnych Partnerstw PAFW spotkali się 29 października w Warszawie na warsztatach służących podniesieniu kompetencji z zakresu realizowania projektów lokalnych. Wykład otwierający „Dylemat lidera – przemoc czy partnerstwo” poprowadził Prof. Andrzej Blikle, przedsiębiorca, specjalista w dziedzinie zarządzania, a także Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.
Obecni na sali liderzy organizacji lokalnych mieli możliwość posłuchać jak osobiste doświadczenia Profesora i model zarządzania organizacją wpływa na budowanie jakości firmy. Profesor Blikle pokazał wachlarz korzyści niematerialnych jakie lider może zaoferować zespołowi, a które budują lojalność zespołu i przekładają się na efekty pracy.
W tematykę dotyczącą obecności uchodźców w Polsce wprowadziła uczestników Kinga Białek, psycholog międzykulturowy i współpracowniczka Fundacji „Ocalenie” . Opowiedziała o wyzwaniach, jakie mogą pojawić się w kontekście lokalnym w tematyce obecności uchodźców, podkreślając przy tym jak ważna jest szeroko rozumiana edukacja w tym zakresie.
Następnie uczestnicy warsztatów wzięli udział w pięciu równoległych sesjach tematycznych.
Gościem specjalnym tej części spotkania była Jessica Wettstein, trener i konsultant z organizacji Business in the Community, która podzieliła się z uczestnikami doświadczeniami rodzimej organizacji z Wielkiej Brytanii w zakresie angażowania środowiska biznesu do współpracy na poziomie lokalnym. Grupy warsztatowe pracowały nad zagadnieniami dotyczącymi tego, jak najlepiej wykorzystać potencjał lokalnych firm, jak pobudzić motywację do angażowania się w działania społeczne, jak budować trwałe relacje.
Dla organizacji, które w swoje działania w szczególności włączają wolontariuszy przeznaczona była sesja poprowadzona przez Katarzynę Artemiuk, ekspertkę i trenerkę, przedstawicielkę Grupy TROP. Podczas półtoragodzinnej, intensywnej pracy uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytanie Jak budować motywację zespołu i wolontariuszy. Warsztat wzbogacony był licznymi przykładami dobrych praktyk w tym zakresie.
Zupełnie nowym elementem był warsztat z wykorzystaniem dramy prowadzony przez animatorkę i trenerkę Aleksandrę Chodasz z Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”, który dotyczył umiejętności budowania relacji oraz efektywnej komunikacji we współpracy z partnerami. Prowadząca szczególną uwagę uczestników skierowała na konieczność definiowania zasad a interaktywna forma zajęć pozwoliła uczestnikom „przetestować” je w różnych sytuacjach.
O mechanizmach współpracy finansowej administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi jako realizatorami zadań publicznych, opowiedział uczestnikom Tomasz Schimanek, ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Piąta grupa pracowała nad zdefiniowaniem potrzeb lokalnych w zakresie poradnictwa finansowego dla beneficjentów Ośrodków Działaj Lokalnie. Warsztat poprowadziły Beata Juraszek-Kopacz, Katarzyna Sadło i Katarzyna Adamska-Dutkiewicz, reprezentujące Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, realizatora programu PAFW –„Zarządzanie Finansami w NGO” („FIMANGO”), który oferuje szkolenia, poradnictwo i publikacje dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie finansami w organizacjach non-profit.
Warsztaty dla uczestników programów „Działaj Lokalnie” i „Lokalne Partnerstwa PAFW” organizowane są cyklicznie. Służą między innymi podnoszeniu wiedzy w zakresie umiejętnego prowadzenia dialogu ze społecznością oraz efektywnego pozyskiwania partnerów i przyciągania środków finansowych.
Program „Działaj Lokalnie”, obchodzący w tym roku swoje piętnastolecie, wspiera i aktywizuje lokalne społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowania kapitału społecznego. Za pośrednictwem sieci 60 Ośrodków Działaj Lokalnie działających na terenie blisko 600 gmin, w lokalnych konkursach grantowych dofinansowywane są inicjatywy mieszkańców służące pobudzaniu aktywności społecznej, aspiracji rozwojowych i przyczyniające się do budowania kapitału społecznego. W realizację blisko 7500 projektów zaangażowanych było łącznie blisko 3 miliony uczestników, w tym prawie 150 tysięcy wolontariuszy. PAFW przeznaczyła na dofinansowanie projektów lokalnych ponad 30 mln złotych, a ich łączna wartość, dzięki zaangażowaniu wkładu własnego grantobiorców, wyniosła prawie 53 mln złotych.
Program „Lokalne Partnerstwa PAFW” jest nagrodą dla najbardziej aktywnych w Programach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności społeczności, a jego celem jest inicjowanie i rozwój dalszej współpracy między uczestnikami tych programów na rzecz tworzenia wielosektorowych partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną. Dotychczas w Programie zawiązało się 30 Partnerstw, z udziałem 430 Partnerów; ich działania objęły ponad 70 gmin. Partnerstwa te zrealizowały projekty na łączną kwotę blisko 3 mln złotych.