W dniach 8-9 października w Warszawie odbyła się konferencja TechCamp, której tematem przewodnim była komunikacja w organizacjach pozarządowych.
Wydarzenie, które odbyło się w Centrum Olimpijskim otworzył Jerzy Koźmiński. Prezes PAFW powitał zgromadzonych gości oraz przypomniał, że TechCamp to międzynarodowy program Departamentu Stanu USA, zainicjowany przez Sekretarz Stanu Hillary Clinton, w ramach którego w różnych krajach świata organizowane są konferencje na temat praktycznego wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w budowaniu demokracji i wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego.
Prezes Koźmiński podkreślił, iż uczestnictwo PAFW w organizacji polskiej edycji tej konferencji jest bardzo ważne w kontekście realizacji jej celów programowych: „Nasze doświadczenia potwierdzają, że nowoczesne technologie informacyjne mają i mogą mieć ogromne znaczenie dla powodzenia przedsięwzięć podejmowanych przez organizacje pozarządowe”.
Gościem specjalnym pierwszego dnia konferencji był Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji. W swoim wystąpieniu Minister Boni powiedział, że postęp technologiczny, porównywalny do rewolucji jaką było wprowadzenie druku przez Gutenberga, nie tylko zmieniły sposób komunikowania się ludzi, funkcjonowania gospodarki, ale także sposób ich uczestnictwa w kulturze i edukacji.
„Traktujemy nowoczesne technologie tylko jako sprzęt, a nie myślimy o konsekwencjach, jakie powoduje rozwój Internetu w życiu społecznym. Jesteście najlepszą grupą, która na sobie odczuwa, jak głębokie przemiany powoduje rewolucja cyfrowa. Liczę na to, że będziecie taką siłą w Polsce, za którą pójdą inni” – zwrócił się szef MAC do uczestników konferencji. „Polska musi zrobić skok w cyfrową rewolucję, jeśli nie chce zostać na hałdach węgla” – podkreślił. Minister Boni zapowiedział przygotowanie przez jego resort programu operacyjnego „Polska Cyfrowa”, który miałby na celu ułatwienie dostępu do szerokopasmowego Internetu, rozwój e-administracji oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu seniorów i niepełnosprawnych. Program będzie także wspierał najzdolniejszych studentów informatyki.
W dalszej części sesji plenarnej amerykańska dziennikarka Megan Specia przybliżyła specyfikę TechCampów, opowiadając m.in. o swoim udziale w nowojorskiej edycji tej konferencji.
Po zakończeniu oficjalnej części do głosu doszli prelegenci, którzy podczas krótkich prezentacji (tzw. speed geeking) zaprezentowali uczestnikom ciekawe i inspirujące przykłady zastosowania nowoczesnych technologii jako wprowadzenie do kolejnej, warsztatowej części konferencji.
W warszawskim TechCampie wzięło udział ponad 80 przedstawicieli polskich NGOs, głównie działających na poziomie lokalnym, 20 polskich i amerykańskich ekspertów, a także grupa stypendystów Programu Kirklanda – angażujących się społecznie studentów z Ukrainy, Gruzji, Armenii i Białorusi.
Zgodnie z filozofią TechCampu dwudniowe zajęcia, prowadzone przez doświadczonych ekspertów z Polski i zza granicy, odbywały się w kilkuosobowych grupach. Tematyka warsztatów obejmowała, między innymi: dziennikarstwo obywatelskie i wykorzystanie mediów społecznościowych, wypracowanie rozwiązań dla organizacji pozarządowych bazujących na oprogramowaniu open source oraz crowdfunding i crowdsourcing.
Konferencja ma stanowić inspirację i źródło dla przygotowania konkretnych rozwiązań na potrzeby trzeciego sektora. Badanie „Codzienne życie organizacji pozarządowych w Polsce” z 2012 roku pokazało bowiem, że polskie NGO nie wykorzystują w dostatecznym stopniu potencjału ICT. Spośród wszystkich propozycji wypracowanych podczas warszawskiego TechCampu komisja ekspertów wybierze trzy, które uzyskają dofinansowanie w formie mini-grantów ufundowanych przez Intel i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Efekty prac grup będą dostępne w Internecie dla zainteresowanych. „Chcemy, aby rozwiązania wypracowane podczas pierwszej polskiej edycji konferencji TechCamp mogły służyć z powodzeniem polskim organizacjom pozarządowym” – podsumował Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy PAFW.
Polska edycja TechCampu została zorganizowana we współpracy pomiędzy Biurem eDyplomacji Departamentu Stanu, Ambasadą USA w Warszawie, Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności (PAFW) oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) w ramach programu „Nowe Technologie Lokalnie”. Partnerem strategicznym konferencji był Intel, partnerem biznesowym – Microsoft, wydarzenie wsparł także Google, zaś partnerzy merytoryczni wydarzenia to: Fundacja TechSoup, Centrum Cyfrowe oraz Fundacja Widzialni.
strona konferencji: www.techcampwarsaw.org