„Patriotyzm to radość z tego, że mamy wolność” – mówił Minister Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta RP, podczas spotkania podsumowującego projekt „Nowoczesny Patriotyzm”, które odbyło się 12 marca w Pałacu Prezydenckim.
Projekt „Nowoczesny Patriotyzm” ma na celu upowszechnianie wiedzy o patriotyzmie, kształtowanie odpowiednich postaw wśród młodych ludzi, zapoznawanie z lokalnymi tradycjami i narodowymi symbolami oraz zaszczepianie tolerancji i szacunku. W ramach inicjatywy od października do lipca 2012 r. Ministrowie i Doradcy Kancelarii Prezydenta RP jako Honorowi Wolontariusze wspólnie ze studentami-wolontariuszami programu „PROJEKTOR-wolontariat studencki” przeprowadzili jedenaście warsztatów edukacyjnych dla ponad 170 uczniów z ośmiu szkół w małych miejscowościach. Honorowymi Wolontariuszami byli Ministrowie: Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta RP, Sławomir Rybicki, Olgierd Dziekoński, Krzysztof Łaszkieiwcz, Irena Wóycicka, Maciej Klimczak oraz Doradcy Prezydenta RP: Profesor Tomasz Nałęcz, Krzysztof Król, Henryk Wujec i Jan Lityński.
Prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu Zdzisław Hofman wskazał na korzyści, jakie odnieśli studenci-wolontariusze oraz uczniowie biorący udział w projektach – docenili oni swoje miejscowości i dostrzegli ich dobre strony. „Młody człowiek powiedział podczas jednego z naszych spotkań, że zrozumiał nareszcie, że patriota nie musi być smutny, nie musi ginąć, walczyć, ale może być radosny” – mówił.
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim odbyły się również dwie debaty z udziałem Honorowych Wolontariuszy – Ministra Dziekońskiego, Minister Wóycickiej, Henryka Wujca, Profesora Nałęcza; Profesor Anny Gizy-Poleszczuk, Prorektor ds. Rozwoju i Polityki Finansowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przewodnicząca Rady Fundacji Rozwoju Wolontariatu; Radosława Jasińskiego, Dyrektora Programowego PAFW; Zdzisława Hofmana, Prezesa Fundacji Rozwoju Wolontariatu oraz przedstawicieli szkół i studentów-wolontariuszy.
Uczestnicy panelu dyskutowali o wnioskach płynących z realizacji projektów, próbowali odpowiedzieć na pytanie, czym jest nowoczesny patriotyzm oraz zastanawiali się, czy można się go nauczyć oraz co mogą zrobić szkoły i organizacje pozarządowe, aby ukierunkować potencjał patriotyczny młodzieży. Wskazywali na znaczenie patriotyzmu lokalnego, na zaangażowanie wolontariuszy, władz lokalnych, organizacji i szkół, ale również wkład lokalnych liderów, którzy włączają do współpracy i pomagają upowszechniać dobre praktyki działań patriotycznych.
Rozważania podsumowała Profesor Giza-Poleszczuk: „Nasze podstawowe zadanie polega na tym, żeby tworzyć przestrzeń i klimat, w których ludzie mogą opowiadać o swoich pozytywnych uczuciach związanych z przynależnością, ale także mogą się angażować.” Dodała również, że „W warstwie podstawowej patriotyzm sprowadza się do dbałości, szacunku, życzliwości oraz doceniania wszystkich tych, którzy żyją razem z nami niezależnie od ich poglądów, ale również tych, którzy żyli przed nami.”
Na zakończenie spotkania 25 studentów-wolontariuszy otrzymało dyplomy, a Honorowi Wolontariusze zdjęcia ze spotkań z młodzieżą.
Projekt Nowoczesny Patriotyzm” realizowany jest w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „PROJEKTOR-wolontariat studencki” przez Fundację Rozwoju Wolontariatu we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP. Prezydent Bronisław Komorowski objął honorowy patronat nad tą inicjatywą.
„PROJEKTOR – wolontariat studencki” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu. W ramach programu grupy studentów-wolontariuszy realizują w czasie wolnym od zająć przygotowane przez siebie projekty edukacyjne rozwijające wiedzę, umiejętności oraz zainteresowania dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach. „Wolontariat Studencki” promuje postawy aktywne wśród uczniów, a także studentów, u których kształtuje poczucie społecznej odpowiedzialności. W dotychczasowych edycjach programu od 2003 roku w całej Polsce przeprowadzono ponad 19 tys. projektów edukacyjnych w ponad 1560 szkołach, z udziałem ponad 7500 studentów-wolontariuszy. Program wsparli osobistym udziałem m.in. dwaj byli premierzy: Profesor Jerzy Buzek i Profesor Marek Belka, którzy w 2007 roku jako wolontariusze prowadzili zajęcia z uczniami. Powstała również sieć partnerów instytucjonalnych, takich jak: szkoły wyższe, samorządy, media – obecnie należy do niej ponad 40 instytucji.
strona programu: www.projektor.org.pl