Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zdecydowała o uruchomieniu dodatkowych 4 milionów złotych na działania pomocowe dla Ukrainy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, szybka „ścieżka ukraińska” w programie „Przemiany w Regionie” (RITA) została przekształcona w nowy, specjalny program grantowy „Wspieramy Ukrainę”.
Program jest skierowany do organizacji pozarządowych niosących pomoc ludności cywilnej w Ukrainie, a także uchodźcom wojennym trafiającym do Polski. Jego realizacji podjęła się Fundacja Edukacja dla Demokracji.
W odpowiedzi na dramatyczną eskalację wojny w Ukrainie, która rozpoczęła się od niesprowokowanej agresji rosyjskiej 24 lutego, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności wraz z organizacjami partnerskimi włączyła się w działania na rzecz Ukrainy. Zarówno w ramach swoich programów o charakterze międzynarodowym jak i krajowym Fundacja uruchomiła rzeczowe i finansowe wsparcie dla ludności cywilnej w Ukrainie, m.in. w zakresie zapotrzebowania na lekarstwa, sprzęt medyczny, żywność, transport, czy koordynację działań pomocowych. Jednocześnie rozpoczęła udzielanie wsparcia dla uchodźców wojennych w Polsce. Dla realizacji tych celów w ramach swego bieżącego budżetu Fundacja przekierowała ponad 3 miliony złotych. Podejmując te działania PAFW stara się odpowiadać na potrzeby licznych byłych i obecnych ukraińskich uczestników trzech międzynarodowych programów Fundacji, do których należą: Stypendia im. Lane’a Kirklanda, „Przemiany w Regionie” (RITA) i „Study Tours to Poland” (STP). W latach 2000-2022 w ramach tych przedsięwzięć gościło w Polsce 8426 obywateli Ukrainy, w tym 541 Kirklandystów, 1330 uczestników programu „RITA” oraz 6575 uczestników wizyt studyjnych (4477 profesjonalistów i 2098 studentów).
Wspierając wysiłki polskich organizacji pozarządowych, które natychmiast zaoferowały swą pomoc naszym ukraińskim sąsiadom, Rada Dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności podjęła decyzję o uruchomieniu dodatkowych środków i utworzeniu specjalnego programu grantowego „Wspieramy Ukrainę” z budżetem 4 milionów złotych.
Celem nowego programu PAFW jest:
- Wspieranie działań polskich organizacji pozarządowych podejmowanych we współpracy z partnerami ukraińskimi w Ukrainie.
- Wspieranie działań realizowanych przez organizacje pozarządowe w Polsce na rzecz uchodźców z Ukrainy.
- Wspieranie koordynacji działań polskich organizacji pozarządowych na rzecz Ukrainy (również we współpracy z innymi instytucjami czy środowiskami) – głównie dotyczących uchodźców z Ukrainy, ale także inicjatyw podejmowanych w samej Ukrainie.
Planowane są co najmniej dwa nabory wniosków w konkursach otwartych. Priorytetem będzie wsparcie NGOs mających ugruntowaną współpracę z partnerami w Ukrainie, a także działających w małych miejscowościach, do których trafiają osoby uciekające przed wojną. Dofinansowanie będą mogły otrzymać samodzielne inicjatywy polskich organizacji, a także realizowane wraz z partnerami ukraińskimi, zwłaszcza na:
- projekty interwencyjne – granty w wysokości do 25 tysięcy zł na działania służące m.in. zapewnieniu bezpieczeństwa ludności cywilnej, zaopatrzeniu w środki medyczne oraz ochronę osobistą, wyposażenie i dostosowanie miejsc pozwalające na funkcjonowanie w sytuacji wojny, a także na działania wspierające uchodźców w Polsce;
- projekty długofalowe – granty w wysokości do 50 tysięcy zł na działania służące m.in. wspieraniu edukacji dzieci i młodzieży szkolnej w Polsce, przystosowania uchodźców wojennych z Ukrainy do polskich warunków rynku pracy oraz przeciwdziałaniu ich dyskryminacji.
W programie „Wspieramy Ukrainę” zostaną wykorzystane doświadczenia z szybkiej ścieżki interwencyjnej uruchomionej na początku marca tego roku w ramach programu ”Przemiany w Regionie” (RITA) – przedsięwzięcia PAFW realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji, jak również ponad 20-letnie doświadczenie Realizatora Programu „RITA” we współpracy z licznymi organizacjami w Polsce i Ukrainie.
Więcej informacji:
Sylwia Gajownik, Fundacja Edukacja dla Demokracji, tel. +48 535 854 424
Agnieszka Świeczka, Fundacja Edukacja dla Demokracji, tel. +48 605 787 757