12 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie dyrektorzy szkół z całej Polski wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji „Szkoły Uczącej Się”.
Celem corocznych konferencji, organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, jest prezentacja sposobów uczenia i nauczania, wykorzystujących elementy oceniania kształtującego. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania był „OK zeszyt” – autorska koncepcja oparta na partnerstwie uczniów i rodziców w procesie edukacyjnym.
Wystąpienia otwierające spotkanie wygłosili: Marta Dobrzyńska – Dyrektorka Programu „SUS”, Marianna Hajdukiewicz – Dyrektor Programowy PAFW oraz Jacek Strzemieczny – lider merytoryczny programu „SUS”.
Następnie, Danuta Sterna – ekspertki w zakresie oceniania kształtującego oraz pomysłodawczyni „OK zeszyt”, przedstawiła cele, założenia i sposoby pracy tą metodą. O tym jak w praktyce wygląda jej wykorzystanie opowiadały nauczycielki i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Lublinie, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, Międzynarodowej Szkoły Podstawowej „Paderewski” w Lublinie oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 36 im. K. K. Baczyńskiego w Katowicach. W trakcie godzinnego panelu pokazano różne perspektywy stosowania tej metody nauczania w czasie zajęć szkolnych.
Goście mieli również okazję zapoznać się z prowadzonymi przez uczniów przykładami „OK zeszytów”, a także wymienić doświadczenia z uczestnikami Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych, którzy zaprezentowali efekty realizowanych w tym roku projektów edukacyjnych.
Ostatnia część konferencji poświęcona była roli dyrektora szkoły we wdrażaniu nowych metod nauczania i oceniania uczniów. W panelu dyskusyjnym udział wzięli dyrektorzy placówek oświatowych z Lublina, Koźmina Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Chojna oraz Plewisk, którzy wprowadzają w nich „OK zeszyt”. Tematem dyskusji było m.in. zaplanowanie pracy szkoły i zainspirowanie nauczycieli do podejmowania nowych wyzwań a także uczestnictwo pedagogów w szkoleniach, jak również współpraca z innymi szkołami celem wymiany doświadczeń.
„To było niezwykle inspirujące spotkanie. „OK zeszyt” buduje partnerstwo między uczącymi się i nauczycielami” – podsumowała jedna z uczestniczek.