14 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Szkoły Uczącej Się, w której wzięło udział 195 uczestników, a której tematem było określanie kryteriów sukcesu - ważnego elementu procesu uczenia się uczniów.
Konferencja połączona była z Ogólnopolską Prezentacją Projektów Młodzieżowych (OPPM). W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego uczniowie wraz z nauczycielami prezentowali efekty pracy w programach skupionych na rozwijaniu edukacji obywatelskiej, prawnej, samorządowej, globalnej i ekologicznej, prowadzonych w mijającym roku szkolnym przez CEO. Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z projektami uczniowskimi w czasie oglądania stoisk i rozmów z autorami i uczestnikami projektów.
Wydarzenie zgromadziło 430 dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów, rodziców oraz przedstawicieli organizacji i instytucji, dla których edukacja stanowi ważny aspekt działalności. Całość zorganizowała fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO), która wraz z Polsko–Amerykańską Fundacją Wolności od 16 lat prowadzą Program „Szkoła Ucząca Się”.
Konferencję rozpoczął pan Paweł Tyszka, kierownik Działu Oświatowego Zamku Królewskiego w Warszawie, witając uczestników w jego przyjaznych progach i podkreślając, że na dzień konferencji oddaje Zamek we władanie CEO, aby stał się świątynią wiedzy i radości.
Uczestnicy wysłuchali wykładu inauguracyjnego dr. Jacka Strzemiecznego, prezesa CEO. Prezes Strzemieczny podkreślił, jak ważnym celem jest przesunięcie nauki szkolnej z obszaru dominacji płytkiej wiedzy w kierunku nauczania kluczowych umiejętności i rozumienia. Zwrócił również uwagę, iż uczenie się jest dużo bardziej społeczne niż się powszechnie sądzi, dlatego istotne jest, aby szkoła nie była szkołą indywidualnego sukcesu a szkołą współdziałania a uczenie bazowało na aktywności uczniów i oparte było o współpracę.
Głos zabrał również Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk. Minister Kaczmarczyk podkreślił, że szkoła jest szczególnym miejscem, w którym spotyka się wiele podmiotów: młodzież, nauczyciele, rodzice, samorząd i państwo. Wszyscy oni powinni współdecydować, razem planować i realizować to, co dzieje się w szkole. Pan Minister zaznaczył, że obszar edukacji obywatelskiej jest niezwykle ważny dla polskiego państwa – w szkole powinniśmy uczyć się umiejętności ważnych w życiu społecznym, w tym właśnie współuczestniczenia w podejmowaniu decyzji.
Alicja Pacewicz, wiceprezes CEO i pomysłodawczyni akcji Szkoła z Klasą, również mówiła o tym, jak ważne jest obywatelskie i społeczne zaangażowanie młodzieży. Ich wyrazem są między innymi zrealizowane projekty, z którymi można zapoznać się na OPPM. Podkreśliła też, że niezależnie od tematyki projektu realizujący go uczniowie i uczennice uczą się słuchania siebie, wspólnej pracy i planowania.
Dr Katarzyna Maniszewska z PAFW gratulowała uczniowskim drużynom prezentującym projekty w ramach Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych oraz ich nauczycielom. Dr Maniszewska przedstawiła również założenia nowego innowacyjnego programu studiów podyplomowych dla przyszłych nauczycieli – Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego.
W trakcie dyskusji panelowych poświęconych ocenianiu kształtującemu (OK) i pracy z narzędziem „OK zeszyt” uczestnicy mogli poznać opinie ekspertów, ale przede wszystkim osób, które na co dzień czerpią korzyści ze stosowania oceniania kształtującego: dyrektorów szkół i nauczycieli, ale też rodziców i uczniów gimnazjum. Wszyscy oni podzielili się swoimi doświadczeniami, przedstawili efekty wprowadzenia strategii celów i kryteriów sukcesu do klasy szkolnej i odpowiedzieli na pytania uczestników konferencji.
Danuta Sterna – ekspertka oceniania kształtującego oraz autorka pomysłu wprowadzenia OK zeszytu – opowiedziała o tej metodzie oraz o tym, jak została ona rozwinięta i oddolnie wdrożona do praktyki szkolnej przez nauczycieli. Ekspertka przedstawiła również plany otwarcia w nadchodzącym roku szkolnym kursu „OK zeszyt” dla nauczycieli,
„Szkoła Ucząca Się” (SUS) to prowadzony od 2000 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i PAFW program dla dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów i poziomów szkół, wspierający zmiany podnoszące efektywność nauczania i uczenia się. Jednym z głównych celów Programu jest promocja i wprowadzanie oceniania kształtującego do pracy szkoły i wspieranie zespołowej współpracy nauczycieli.
Szczegółowe informacje o konferencji:
Więcej informacji o programie „SUS”: http://sus.ceo.org.pl/