Warszawskiej edycji międzynarodowej konferencji TechCamp towarzyszył konkurs na innowacyjne projekty wzmacniające społeczeństwo obywatelskie i trzeci sektor w Polsce. Do rywalizacji o mini-granty zgłoszono 11 projektów będących rozwinięciem pomysłów wypracowanych w grupach warsztatowych podczas TechCampu. Komisja złożona z przedstawicieli PAFW oraz FRSI wyróżnić pięć projektów.
Dwa z nich otrzymają dofinansowanie w ramach mini-grantów. Są to:
Mydbamy.pl (dofinansowanie w kwocie 9,000 PLN):
Projekt polega na przygotowaniu i zastosowaniu w praktyce narzędzia internetowego dla społeczności lokalnych służącego do identyfikowania i pomagającego w naprawianiu miejsc i elementów przestrzeni publicznej. Projekt zakłada nie tylko mapowanie takich miejsc, ale i budowanie społeczności wolontariuszy, którzy sami się organizują i rozwiązują problemy.
Spolszczenie platformy „Engage” (dofinansowanie w kwocie 6,000 PLN):
Platforma engage.intel.com pierwotnie dedykowana była nauczycielom. Jednakże dzięki mnogości funkcji na niej dostępnych, z powodzeniem może być stosowana przez inne grupy, w tym organizacje pozarządowe.
Trzy pozostałe projekty, mające charakter większych przedsięwzięć, otrzymały propozycje współpracy i wsparcia finansowego w ramach Programu Nowe Technologie Lokalnie. Są to:
Social Cake:
Social cake ma być narzędziem dla organizacji pozarządowych i podmiotów działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego (np. bibliotek), które chcą działać w mediach społecznościowych. Narzędzie to ma być użyteczne zarówno dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w social media, jak również dla tych, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w tym zakresie.
Nasze Infografiki:
Strona, w ramach której będzie można użyć aplikacji służącej do współedycji / tworzenia infografik.
Finansowanie przez angażowanie:
Celem projektu jest stworzenie i wypromowanie platformy crowdfundingowej dopasowanej do potrzeb trzeciego sektora w Polsce dostępnej dla wszystkich organizacji pozarządowych zarejestrowanych w KRS oraz grup nieformalnych, które spełnią odpowiednie kryteria. Dzięki niej otworzą się nowe możliwości promocji i finansowania projektów społecznych realizowanych przez organizacje pozarządowe. Celem długofalowym projektu jest promocja crowdfundingu jako alternatywnej i skutecznej formy pozyskiwania funduszy na działania realizowane przez trzeci sektor.
Wszystkie wyróżnione projekty są efektem współpracy przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych podczas warszawskiej edycji TechCampu.
TechCamp to program Departamentu Stanu USA obejmujący organizowane w różnych krajach świata konferencje na temat praktycznego wykorzystywania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w budowaniu demokracji i wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego. TechCamp miał charakter dwudniowej pracy warsztatowej, w wyniku której powstały pomysły na nowe rozwiązania i innowacyjne zastosowania popularnych technologii.
W warszawskim TechCampie w dniach 8-9 października 2013, wzięło udział ponad 80 przedstawicieli polskich NGOs (głównie działających na poziomie lokalnym), 20 polskich i amerykańskich ekspertów, a także grupa stypendystów Programu Kirklanda – angażujących się społecznie studentów z Ukrainy, Gruzji, Armenii i Białorusi.
Polska edycja TechCampu organizowana była we współpracy pomiędzy Biurem eDyplomacji Departamentu Stanu, Ambasadą USA w Warszawie, Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności (PAFW) oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Partnerem strategicznym konferencji był Intel, partnerem biznesowym – Microsoft, wydarzenie wspierała firma Google. Partnerzy merytoryczni to: Fundacja TechSoup, Centrum Cyfrowe oraz Fundacja Widzialni. W Polsce TechCamp został zorganizowany w ramach realizowanego przez FRSI Programu PAFW „Nowe Technologie Lokalnie” na rzecz podnoszenia wiedzy i umiejętności przedstawicieli organizacji pozarządowych w zakresie praktycznego wykorzystania ICT.