W dniach 14-15 stycznia na szkoleniu w Warszawie gościliśmy dziewięć nowych organizacji, które od 2015 roku dołączyły do sieci Ośrodków Działaj Lokalnie. Wiosną tego roku nowi członkowie ogłoszą lokalne konkursy grantowe, dlatego głównym celem spotkania było przybliżenie uczestnikom standardów działania i procedur programu.
Do grona sieci Ośrodków Działaj Lokalnie, która liczy obecnie 67 organizacji, w 2015 roku dołączyły nowe: Stowarzyszenie KOLD z Dusznik w woj. wielkopolskim, Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych z Sulęcina, w woj. lubuskim; Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Południowa Warmia z Barczewa w woj. warmińsko-mazurskim, Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonek w woj. małopolskim, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Lisewo z Lisewa w woj. kujawsko-pomorskim, Porozumienie Organizacji Powiatu Sochaczewskiego z Sochaczewa w woj. mazowieckim, Centrum Społecznego Rozwoju z Łazisk Górnych w woj. śląskim, Stowarzyszenie Kraina Św. Anny z Krapkowic w woj. opolskim i Stowarzyszenie Solidarni w Partnerstwie ze Starego Miasta w woj. wielkopolskim.
Spotkanie otworzyła Joanna Lempart-Winnicka, Dyrektor Programowy PAFW, która przedstawiła historię i misję programu „Działaj Lokalnie” w kontekście budowania lokalnego kapitału społecznego. Następnie Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, Koordynator Programowy PAFW, zaprezentowała ofertę programową Fundacji.
Motywem wiodącym pierwszej sesji, którą prowadził Tomasz Schimanek, ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce były kwestie prawne w działalności grantodawczej organizacji w oparciu o Ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Osobny segment poświęcony był omówieniu współpracy z samorządem lokalnym.
Popołudniową część spotkania rozpoczął Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce (organizacji będącej realizatorem programu „Działaj Lokalnie”), który opowiedział o korzyściach z członkostwa w sieci Ośrodków Działaj Lokalnie. W swoim wystąpieniu szczególną uwagę poświęcił budowaniu lokalnych więzi i współpracy pomiędzy przedstawicielami różnych sektorów, a także strategii fundraisingowej, kluczowej dla stabilności finansowej ODL.
Ostatni tego dnia blok tematyczny poprowadziła koordynatorka programu „Działaj Lokalnie” Justyna Matusiak we współpracy z Katarzyną Kunert oraz Karoliną Muzal z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, opowiadając o jego strukturze, jego komponentach, możliwościach i roli Ośrodków Działaj Lokalnie w programie.
Drugiego dnia poruszane były tematy związane z harmonogramem lokalnych konkursów grantowych, systemem raportowania, omówiono także współpracę z lokalną komisją grantową. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się również jak zgodnie ze standardami programu „Działaj Lokalnie” prowadzić działalność doradczą dla beneficjentów, oraz w jaki sposób sieciować dofinansowane inicjatywy.
Tomasz Bruski, Dyrektor Finansowy ARFP poprowadził część dotyczącą procedur finansowych ODL i ich beneficjentów, a osobny blok tematyczny prowadzony przez Katarzynę Kunert z ARFP dotyczył zasad komunikacji i promocji w ramach programu.
Kolejne szkolenie, tym razem dla wszystkich 67 Ośrodków Działaj Lokalnie planowane jest na wiosnę.
Program „Działaj Lokalnie” od 15 lat wspiera i aktywizuje lokalne społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowania kapitału społecznego. Dotychczas w realizację 7750 projektów zaangażowanych było łącznie blisko 3 miliony uczestników, w tym prawie 150 tysięcy wolontariuszy.