Pięć nowych organizacji, które dołączą do sieci Ośrodków Działaj Lokalnie, wybranych zostało w dwuetapowym procesie naboru przez Komisję Selekcyjną programu „Działaj Lokalnie”.
W pierwszym etapie, spośród 68 nadesłanych zgłoszeń, Komisja wyłoniła 12 kandydatów na Ośrodki Działaj Lokalnie w najwyższym stopniu spełniających stawiane wymagania, do których w drugim etapie z wizytą udali się przedstawiciele Komisji. Spośród nich wybranych zostało 5 nowych Ośrodków Działaj Lokalnie.
Są to:
1/ Stowarzyszenie KOLD z Dusznik w województwie wielkopolskim;
2/ Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych z Sulęcina, w województwie lubuskim;
3/ Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Południowa Warmia-Barczewo w województwie warmińsko-mazurskim;
4/ Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonek w województwie małopolskim;
5/ Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Lisewo z Lisewa w województwie kujawsko-pomorskim.
Nowe Ośrodki Działaj Lokalnie swoim zasięgiem działania obejmą 35 gmin. Łącznie od stycznia 2016 roku sieć Ośrodków Działaj Lokalnie liczyć będzie 63 organizacje działające na obszarze 587 gmin. W każdym województwie funkcjonują co najmniej dwa Ośrodki. Za ich pośrednictwem w lokalnych konkursach grantowych dofinansowywane są inicjatywy odpowiadające na potrzeby mieszkańców, które służą pobudzaniu aktywności społecznej. Beneficjentami konkursów lokalnych są organizacje pozarządowe i nieformalne grupy obywatelskie, w imieniu których wnioski mogą składać organizacje oraz lokalne instytucje publiczne (szkoły, domy kultury, biblioteki), działające w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.
W styczniu nowe Ośrodki Działaj Lokalnie spotkają się na dwudniowym szkoleniu w Warszawie z zakresu pozyskiwania funduszy, nawiązywania współpracy z partnerami lokalnymi, prowadzenia działalności doradczej, organizacji spotkań informacyjnych i szkoleniowcach dla grantobiorców oraz sieciowania dofinansowanych inicjatyw.
Program „Działaj Lokalnie”, obchodzący w tym roku swoje piętnastolecie, wspiera i aktywizuje lokalne społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowania kapitału społecznego. W realizację blisko 7500 projektów zaangażowanych było łącznie blisko 3 miliony uczestników, w tym prawie 150 tysięcy wolontariuszy.