14 października w warszawskim „Skwerze” statuetkę „Społecznika Roku 2014” z rąk Tomasza Lisa, Redaktora Naczelnego Tygodnika „Newsweek Polska” odebrał Piotr Bystrianin, Prezes Fundacji Ocalenie. W drugiej części spotkania nagrodzeni zostali uczestnicy programu „Działaj Lokalnie”. W wydarzeniu udział wziął Minister Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta RP oraz Radosław Mleczko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Spotkanie otworzył Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i współgospodarz spotkania, który witając gości przypomniał, że „Działaj Lokalnie” jest jednym z pierwszym i największych programów grantowych Fundacji skierowanym do społeczności z małych miejscowości i skupiających ich wokół działań odpowiadających na zdefiniowane przez nich potrzeby. Szczególną rolę w programie odgrywa Sieć 60 Ośrodków Działaj Lokalnie – prężnych organizacji, które na swoim obszarze działania organizują lokalne konkursy grantowe dofinansowując rozmaite inicjatywy obywatelskie, których realizacja przyczynia się do umacniania kapitału społecznego.
Do kapitału społecznego odniósł się również w swoim wystąpieniu Minister Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta RP: „W Polsce jest gigantyczny kapitał społeczny, tylko mamy jeszcze dużo do zrobienia. Bez kapitału społecznego nie powstałaby polska „Solidarność”. W tym roku obchodzimy 25 lat zagospodarowywania naszej wolności. Dzięki takim programom jak „Działaj Lokalnie”, dzięki takim organizacjom jak Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, tkanka społeczna się jeszcze bardziej umacnia. Dzięki nim zagospodarowywanie naszej wolności jest coraz bardziej dojrzałe i owocne”. Dodał także, że mądre zagospodarowanie wolności zależy nie tylko od organizacji pozarządowych, ale również od samorządów. W imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zachęcał, aby w 2015 roku, w którym mija 25 lat od pierwszych wolnych wyborów samorządowych, w szczególności pochylić się nad kwestią polskiej samorządności i ulepszania jej, aby jak najlepiej funkcjonowała.
Radosław Mleczko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odniósł się natomiast do idei społecznikostwa, podkreślając, że bez względu na to, w jakiej jesteśmy sytuacji, możemy realizować swoje pasje, wytyczać cele i dążyć do ich realizacji. „Chciałbym bardzo serdecznie pogratulować laureatom, wyróżnionym, ale też zespołom Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Newsweeka, za to, że przypominają nam – poprzez wszystkie swoje działania i akcje, że realizacja celów biznesowych niekoniecznie musi oznaczać rezygnację z myślenia w kategoriach wolontariatu, że cele zawodowe nie muszą być w sprzeczności z nowocześnie rozumianym społecznikostwem, a działalność lokalna to jest to, w czym możemy się spełniać” – mówił Minister Mleczko.
W pierwszej części gali ogłoszone zostały wyniki konkursu o tytuł „Społecznika Roku” Tygodnika Newsweek Polska, w którym Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem głównym, a Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce – merytorycznym. Konkurs nawiązuje do inicjatywy Wisławy Szymborskiej z 1996 roku, podjętej przez Jacka Kuronia i Fundację „Pomoc Społeczna SOS”. Jego celem jest nagradzanie działalności społecznej w Polsce i promowanie aktywności pojedynczych ludzi, którzy w organizacjach pozarządowych, grupach nieformalnych oraz w placówkach samorządowych zmagają się z rozmaitymi problemami społecznymi.
Społecznikiem Roku 2014 został Piotr Bystrianin – Prezes Fundacji „Ocalenie”, który odebrał statuetkę z rąk Tomasza Lisa, Redaktora Naczelnego tygodnika „Newsweek Polska”. Stworzone przez niego Centrum Pomocy Cudzoziemcom od 2011 roku pomogło ponad 3 tys. osób z 50 krajów. Imigranci mogą liczyć na darmową, specjalistyczną pomoc psychologiczną, prawną, mieszkaniową i zawodową, a także mają możliwość nauczenia się języka polskiego na specjalnie organizowanych, bezpłatnych kursach. Kapituła nagrodziła Piotra Bystrianina w szczególności za przeciwdziałanie dyskryminacji imigrantów i wspieranie integracji międzykulturowej, skuteczną i mądrą walkę z trudnościami, jakie dotykają cudzoziemców w Polsce oraz angażowanie w działania rzeszy wolontariuszy, organizacji i instytucji gotowych nieść pomoc innym.
Kapituła Konkursu przyznała także dwa wyróżnienia:
– Dorocie Komornickiej – Założycielce i Prezes pierwszego w Polsce funduszu lokalnego wzorowanego na amerykańskich Community Foundations – Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika. Kapituła wyróżniła Dorotę Komornicką za wieloletnią działalność na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców oraz skuteczne angażowanie ich w aktywność obywatelską poprzez przyznanie ponad 700 dotacji na realizację obywatelskich projektów; utworzenie funduszu stypendialnego, w ramach którego przyznanych zostało ponad 900 stypendiów oraz utworzenie świetlicy środowiskowej i gabinetów rehabilitacyjnych, z których korzysta ponad 1000 osób, a także za zbudowanie szerokiej sieci partnerów działających razem na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów.
– Mirosławowi Kazimierczakowi – byłemu wicemistrzowi Polski w gimnastyce, emerytowanemu nauczycielowi WF-u i biologii, który prowadzi w Klubie Sportowym „Spartanie” w Zahutyniu (woj. podkarpackie) bezpłatne zajęcia sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dotacje z gminy nie wystarczają na zapewnienie zawodnikom i wychowankom dobrych warunków dla rozwoju ich talentu, dlatego Mirosław Kazimierczak codziennie zbiera z kontenerów surowce wtórne, które potem segreguje, sprzedaje, a za uzyskane z nich pieniądze kupuje utalentowanym dzieciom sprzęt sportowy, stroje sportowe, buty, odżywki a czasem opłaca wyjazdy na krajowe i zagraniczne zawody.
Do tegorocznej edycji konkursu napłynęło blisko 100 zgłoszeń. W skład Kapituły Konkursu weszli: Tomasz Lis, Redaktor Naczelny tygodnika Newsweek Polska, Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Bożena Walter, Prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, Przemysław Radwan-Röhrenschef, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Szkoła Liderów, Jan Kuroń, kucharz, wnuk Jacka Kuronia, Michał Rusinek, wykładowca, tłumacz, pisarz, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, Renata Kim, szefowa działu „Społeczeństwo” Tygodnika Newsweek Polska.
W drugiej części gali zaprezentowane zostały najciekawsze inicjatywy podejmowane w ramach VIII edycji programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz wręczone zostały nagrody w konkursie „Opowiedz…”, który ma na celu zachęcenie uczestników projektów do atrakcyjnego prezentowania działań podejmowanych w ramach programu.
W kategorii „Człowiek” przyznane zostały dwie równorzędne nagrody główne:
– Fundacji „Sto Pociech pod Pilskiem” za film „Na dobry początek”
oraz
– Stowarzyszeniu „Pomoc za jeden uśmiech” za film „Wolontariat doda Ci skrzydeł”.
Wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej za film „Ocalić od zapomnienia”.
W kategorii „Miejsce” nagrodę główną otrzymał Klub Sportowy Biotop Myślenice za film „Biotop Bike Park Myślenice”.
W kategorii „Motyw” przyznane zostały dwa wyróżnienia:
– Grupie Nieformalnej przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wacława Skarbirmira Laskowskiego w Grójcu za film „Biblioteka – miejsce przyjazne seniorom”
oraz
– Stowarzyszeniu Przestrzeń Kultury Zebra za film „Zapalając się do działania”
Następnie Prezes PAFW Jerzy Koźmiński oraz Prezes ARFP Paweł Łukasiak wręczyli Certyfikaty Ośrodkom Działaj Lokalnie poświadczające spełnienie przez nie najwyższych standardów w realizacji Programu „Działaj Lokalnie”. Przyznanie Certyfikatu jest formą docenienia za szczególne zaangażowanie i profesjonalizm w prowadzeniu działań służących rozwojowi i aktywizacji społeczności lokalnych, stanowiące wzór dla innych organizacji.
Certyfikaty otrzymało 12 Ośrodków Działaj Lokalnie:
- Fundacja „Sokólski Fundusz Lokalny” (woj. podlaskie)
- Fundusz Tratwa Szczecinek (woj. zachodniopomorskie)
- Fundacja na Rzecz Collegium Polonicum (woj. lubuskie)
- Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Granica” (woj. dolnośląskie)
- Stowarzyszenie WARKA – Wizja, Aktywność, Rozrywka, Kultura, Alternatywa (woj. mazowieckie)
- Żywiecka Fundacja Rozwoju (woj. śląskie)
- Stowarzyszenie Dziecko (woj. wielkopolskie)
- Stowarzyszenie „Światowid”(woj. wielkopolskie)
- Stowarzyszenie „Czajnia” (woj. lubelskie)
- Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek” (woj. warmińsko-mazurskie)
- Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” (woj. dolnośląskie)
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „POLCENTRUM” (woj. łódzkie)
Tegoroczną galę poprowadził Grzegorz Nawrocki, dziennikarz i prezenter TVP, a swoim występem uświetnił ją Marcin Nowakowski wraz z zespołem.
Więcej o programie „Działaj Lokalnie”: www.dzialajlokalnie.pl
Więcej o Konkursie o tytuł „Społecznika Roku”