„Nagroda im. Janusza Korczaka jest nam szczególnie bliska, bo promuje idee, które są nam bliskie: wspieranie podmiotowości i praw młodych ludzi oraz tworzenie środowisk przyjaznych ich rozwojowi” – powiedział Paweł Walecki, Dyrektor Programu „Równać Szanse” podczas gali, która odbyła się 19 maja 2023 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Organizatorem Nagrody im. Janusza Korczaka – wyjątkowego wyróżnienia, wręczanego instytucjom i osobom, które zmieniają oblicze edukacji i dbają o prawa dzieci i młodzieży – jest Uczelnia Korczaka-Akademia Nauk Stosowanych.
Celem Nagrody jest promowanie idei Janusza Korczaka oraz wspieranie zmian w edukacji poprzez nagradzanie instytucji i osób, które kierują się wartościami korczakowskimi i wdrażają je w życie, tworzą nowoczesne i odważne rozwiązania edukacyjne, konsekwentnie wspierają podmiotowość i prawa dziecka oraz dbają o ochronę tych praw, wspierają dzieci i rodziny w trudnych sytuacjach albo tworzą środowiska przyjazne szczęśliwemu dzieciństwu.
Nagroda jest przyznawana przez Kapitułę w trzech kategoriach: dla organizacji i instytucji kierujących się korczakowskimi wartościami, dla osób – lokalnych liderów stosujących korczakowskie idee w praktyce, dla osób publicznych działających na rzecz dzieci i młodzieży.
Program „Równać Szanse” został tegorocznym laureatem Nagrody w kategorii „Instytucje i organizacje”. Jury zdecydowało się przyznać 15 nagród i 12 wyróżnień.
„To nagroda, która docenia wspaniałe inicjatywy edukacyjne w korczakowskim duchu, premiuje instytucje i lokalnych liderów, integruje i wzmacnia korczakowskie idee i środowiska” – wskazuje prof. Barbara Smolińska-Theiss, Przewodnicząca Kapituły Nagrody.
„Wierzymy, że młodym ludziom trzeba zaufać, że w młodych ludzi trzeba uwierzyć. To wielkie wyróżnienie dla całej naszej społeczności, dla której program ‚Równać Szanse’ definiuje sposób myślenia o młodzieży, świecie, o roli osób dorosłych w przygotowaniu młodych ludzi do dorosłości” – mówi Paweł Walecki.
Zainicjowany 2001 roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności program „Równać Szanse” wspiera inicjatywy społeczne służące wyrównywaniu szans na dobry start w dorosłe życie dzieci i młodzieży z terenów wiejskich i małych miast, poprzez podnoszenie ich kompetencji i rozwój umiejętności społecznych, takich jak praca w zespole, umiejętność planowania swoich działań, a także zdolność pozyskiwania wsparcia dla realizacji wytyczonych celów.
W ramach programu organizacje pozarządowe, domy kultury, biblioteki oraz grupy nieformalne ubiegają się o dotacje na projekty, które pobudzają aspiracje dzieci i młodzieży, sprzyjają rozwijaniu ich umiejętności osiągania samodzielnie i realistycznie postawionych celów, uczą radzenia sobie ze swoimi emocjami, kształtują postawy aktywności i otwartości, a także zachęcają do działań na rzecz własnego środowiska. Dzięki projektom młodzi ludzie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach wykraczających poza standardową ofertę edukacyjną szkoły.
Efekty 22 lat programu to przede wszystkim ponad 3500 projektów z udziałem 151 tysięcy uczestników (pośrednio wzięło w nich udział około 495 tysięcy osób), a także aktywizacja i integracja lokalnych środowisk wokół działań na rzecz dzieci i młodzieży.
Program „Równać Szanse” jest realizowany przez Fundację Civis Polonus. W latach 2001-2020 Realizatorem Programu była Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.