Ponad 170 osób wzięło udział w tegorocznym zlocie Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który odbył się w Falentach w dniach 10-11 czerwca 2022 r. Motywem przewodnim spotkania było hasło „Moc i różnorodność”.
Wydarzenie było również okazją do podsumowania XVII edycji programu „Liderzy PAFW”. 46 liderek i liderów dołączyło do grona sieci absolwenckiej, która obecnie liczy już blisko 800 osób.
Przez dwa dni uczestnicy programu „Liderzy PAFW” z całej Polski wspólnie prowadzili działania służące wzajemnej integracji oraz wymianie doświadczeń takiej, jak spotkania i warsztaty, których tematyka była związana z hasłem przewodnim tegorocznego spotkania: „Moc i różnorodność”.
„Nie ma zrozumienia innego, bez przyjrzenia się najpierw sobie. Zastanowimy się więc nad tym, co tworzy tożsamość każdego z nas, by potem bezpiecznie spróbować na chwilę spojrzeć na otaczający nas świat z innej perspektywy” – mówiła Ewa Romanowska z Fundacji „Borussia” podczas wykładu „Ja – Ty – My”, wieloletnia tutorka programu „Liderzy PAFW”, filolożka, politolożka oraz dyrektorka programu „Study Tours To Poland”.
Tematykę różnorodności, wielokultorowości i budowania w Polsce wspólnoty poruszyli podczas warsztatów także inni prelegenci, którymi byli prof. UAM dr hab. Barbara Sobczak, wykładowczyni retoryki, analizy konwersacji i dyskursu medialnego a także studiów podyplomowych Public Relations na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz Jacek Purski, Prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, dziennikarz, politolog, działacz społeczny i edukator.
Dużym zainteresowaniem cieszył się warsztaty prowadzone przez alumnów programu „Liderzy PAFW”. Natalia Gierasiumiuk, prezeska Fundacji na rzecz budowy otwartego społeczeństwa ONI-TO MY, absolwentka X edycji, przedstawiła sytuację mniejszości białoruskiej w Polsce. Z kolei Aleksandra Zińczuk z Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, poetka, eseistka, absolwentka X edycji, opowiedziała o wyzwaniach stojących przed Polską po wybuchu wojny w Ukrainie w kontekście integracji polsko-ukraińskiej, podobny temat poruszyła Daria Lukianowa, wiceprezeska Fundacji Integracji i Rozwoju Cudzoziemców w Polsce oraz założycielka Lubuskiego Centrum Kobiet na Emigracji, absolwentka XV edycji, która zaprezentowała praktyczne założenia organizacji punktu wsparcia uchodźców na przykładzie Gorzowa Wielkopolskiego. Tematykę budowania mostów międzykulturowych omówił Marcin Piotrowski, dyrektor festiwali Folkowisko i CieszFanów, absolwent XV edycji oraz Maria Rajchel z Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju w Olsztynie, absolwentka X edycji.
Wymianie doświadczeń posłużył cykl warsztatów „Liderzy – Liderom”, podczas których absolwenci programu – Agnieszka Ganiek, Karina Krystosiak, Aneta Majak, Łukasz Molski, Aleksandra Muzińska, Agata Otrębska, Agnieszka Pytlik i Dariusz Szczepankiewicz – omówili kwestie związane m.in. z wizją liderstwa w przyszłości, nowymi formami przywództwa, lokalnego dziedzictwa kulturowego, współpracą z seniorami a także tolerancją innych orientacji seksualnych w małych społecznościach lokalnych.
Wydarzenie uświetniły wspólne zajęcia z kuchni gruzińskiej prowadzone przez Gagika Grigoryana – aktywistę społecznego, edukatora kulturowego, autora bloga „Gotuj z Gruzinem”, absolwenta XIII edycji.
„Liderzy PAFW’ to program skierowany do aktywnych uczestników projektów finansowanych w ramach różnych programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem tego programu, realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów, jest wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób podejmujących działania na rzecz swoich społeczności, głównie poprzez wykorzystanie metody tutoringu, polegającej na stałej współpracy lokalnego lidera z doświadczonym tutorem.
Efekty dotychczasowych siedemnastu edycji programu to podniesienie kwalifikacji 792 liderów lokalnych z całej Polski oraz powstanie ich aktywnej ogólnopolskiej sieci, a także wykształcenie 67 specjalistów w zakresie stosowania metody tutoringu.