21 września na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyła się uroczysta inauguracja 19. edycji Programu Stypendialnego im. Lane'a Kirklanda. Naukę w Polsce rozpoczęło 45 stypendystów z 8 krajów Europy Wschodniej, Południowego Kaukazu i Azji Centralnej.
Wśród tegorocznych stypendystów najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy (30 osób), pozostali pochodzą z Białorusi (4 osoby), Rosji (3 osoby), Armenii (3 osoby), Gruzji (2 osoby), Mołdawii (1 osoba), Kazachstanu (1 osoba) i Kirgistanu (1 osoba). Przeważają pracownicy naukowi, ponadto są także analitycy, pracownicy organizacji pozarządowych i urzędnicy.
Gospodarzem inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie był prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, który powitał stypendystów i zaproszonych gości. Życzenia udanego pobytu na stypendium w Polsce złożyli również Krzysztof Komorski, wiceprezydent Lublina, Krzysztof Łątka, dyrektor Wydziału Projektów Nieinwestycyjnych Urzędu Miasta Lublina, a także Svitlana Horbovska, Konsul Ukrainy w Konsulacie Generalnym w Lublinie wraz z Ihorem Iusem, Sekretarzem Konsulatu.
Agnieszka Mazur, Kierownik Programowy PAFW przybliżyła gościom działalność Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, zaś Agata Wierzbowska-Miazga, Prezes Fundacji Liderzy Przemian – historię i cele Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda.
Wykład inauguracyjny nt. konfliktów globalnych wygłosił dr hab. Wojciech Janicki z UMCS.
Podczas 10-dniowej orientacji w Lublinie, która ma na celu przygotowanie stypendystów pod kątem kulturalnym i językowym do rocznego pobytu w Polsce, Kirklandyści wzięli udział m.in. w Kongresie Inicjatyw Europy Wschodniej, odbyli spotkania z przedstawicielami lubelskich władz samorządowych i organizacji pozarządowych, a także uczestniczyli w lektoratach z języka polskiego. Zwiedzili również Lublin oraz Kazimierz Dolny nad Wisłą.
Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda, rozpoczęty w 2000 roku, ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej, a także Zakaukazia i Azji Centralnej. Odbywa się to podczas dwusemestralnych studiów uzupełniających na polskich uczelniach, a od roku 2016 oferta ta została wzbogacona o jednosemestralne studia dla naukowców – „Kirkland Research”. Obecnie program jest adresowany do kandydatów z Ukrainy, Rosji, Białorusi, a także Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu i Kirgistanu. W ramach indywidualnych trybów nauczania stypendyści Kirklanda zajmują się wybranymi aspektami ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych i politycznych.
W latach 2000-2018 Program Kirklanda ukończyło 789 osób z 11 krajów, w tym 433 z Ukrainy, 147 z Białorusi, 54 z Gruzji, 48 z Rosji, 29 z Armenii, 22 z Mołdawii, 18 z Kazachstanu, 12 z Litwy, 10 ze Słowacji, 8 z Azerbejdżanu oraz 8 z Kirgistanu.
Inicjatorem i fundatorem programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a realizatorem Fundacja Liderzy Przemian.