Podczas gali pod hasłem „Lokalne inicjatywy”, która odbyła się 2 marca w Zespole Zamkowo-Parkowym w Baranowie Sandomierskim, podsumowane zostały lokalne konkursy grantowe zrealizowane w 2012 roku w ramach siódmej edycji programu „Działaj Lokalnie”.
Wydarzenie zorganizował Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundacja Fundusz Lokalny SMK ze Zbydniowa we współpracy z Burmistrzem Miasta i Gminy Baranów Sandomierski. Polsko-Amerykańską Fundację Wolności reprezentował Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy a Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, która jest Realizatorem programu „Działaj Lokalnie” – Paweł Łukasiak, Prezes Zarządu.
Realizatorzy projektów otrzymali certyfikaty uczestnictwa w programie „Działaj Lokalnie” od Stanisława Baski, Prezesa Zarządu Fundacji Fundusz Lokalny SMK.
Podziękowania za efektywną współpracę zostały skierowane także do partnerów Ośrodka Działaj Lokalnie – władz gminy Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Pysznica i Zaleszany oraz do wszystkich innych organizacji, które włączyły się w podejmowane działania. Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski – Jacek Hynowski – podkreślił znaczenie lokalnych inicjatyw w rozwoju małych społeczności i wyraził uznanie dla pomysłowości beneficjentów Ośrodka Działaj Lokalnie ze Zbydniowa. List do uczestników spotkania wystosował Mirosław Pluta, Poseł na Sejm RP, były burmistrz Baranowa Sandomierskiego; odniósł on w nim do znaczenia współpracy międzysektorowej dla rozwoju samorządności w Polsce.
Podczas gali nagrodzono także laureatów pierwszej edycji konkursu „Inicjatywa. Innowacja. Integracja”, w którym udział wzięły lokalne organizacje pozarządowych i grupy nieformalne z obszaru działania Fundacji Fundusz Lokalny SMK.
Fundusz Lokalny SMK jest również liderem partnerstwa zawiązanego w ramach pierwszej edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, w ramach którego podejmowane są inicjatywy ważne dla lokalnych społeczności służące budowaniu dobra wspólnego. Program adresowany jest do gmin, w których realizowane były różne programy Fundacji Wolności. W gminie Baranów Sandomierski zrealizowano także projekty w ramach programu „Równać Szanse”, z kolei w ramach zakończonego w 2011 roku programu „e-VITA” została tam położona i jest obecnie rozwijana infrastruktura teleinformatyczna.
„Działaj Lokalnie”, największy program grantowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, jest realizowany od 2000 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Jego cel to aktywizowanie lokalnych społeczności poprzez wspieranie projektów inicjujących współpracę mieszkańców wokół ważnych dla nich spraw, pobudzają ich aspiracje rozwojowe i przyczyniają się do budowania kapitału społecznego. Za pośrednictwem sieci 53 Ośrodków Działaj Lokalnie działających na terenie ponad 540 gmin, w lokalnych konkursach grantowych dofinansowywane są inicjatywy mieszkańców służące pobudzaniu aktywności społecznej. W VII edycji Programu, w trzech zdecentralizowanych konkursach grantowych (w 2010, 2011 i 2012 roku) dofinansowano łącznie 2047 projektów na kwotę blisko 7.5 mln złotych. Od początku programu dofinansowano ponad 5340 projektów na kwotę blisko 23.5 mln złotych, a ich łączna wartość dzięki zaangażowaniu wkładu własnego grantobiorców wyniosła prawie 53 mln złotych.