Anita Rucioch-Gołek, polonistka ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu, absolwentka Programu Liderskiego PAFW jest laureatką tegorocznej edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Uroczystość wręczenia odbyła się 23 listopada 2024 roku w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Nagroda im. Ireny Sendlerowej, przyznawana od 2006 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu, jest wyróżnieniem dla nauczycieli, którzy nie tylko przekazują wiedzę, ale także rozbudzają wrażliwość i chęć działania społecznego. To osoby, które swoją otwartością i postawą pokazują, że solidarność i dialog mają moc łączenia ludzi. Pierwszych laureatów wybrała osobiście Irena Sendlerowa, a od tego czasu kapituła wyłania finalistów i laureatów.
W tej edycji nagrodę w wysokości 15 tys. złotych otrzymała Anita Rucioch-Gołek, polonistka ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu, a także absolwentka Programu Liderskiego PAFW. Laureatka podkreśliła, jak ważne jest dla niej promowanie wartości dialogu i różnorodności: „Zbąszyń zawsze był miastem granicznym. To doświadczenie, wędrujący innowiercy i różnorodność inspirują mnie w codziennej pracy. Uczę uczniów, że ich odmienność to wartość – tak jak różnorodność innych ludzi”.
„Zarówno Janusz Korczak, jak i Kazimierz Dąbrowski czuliby radość i ogromną satysfakcję na wieść o tym, jak idea »pozytywnego bałaganu« wcielana jest w życie poprzez praktyki edukacyjne i społeczny aktywizm w Zbąszyniu, niewielkim mieście o wielokulturowych tradycjach. Ich autorką i liderką od dwudziestu lat (…) nauczycielka z pasją i animatorka edukacji nieformalnej Anita Rucioch-Gołek” – to fragment laudacji Krzysztofa Czyżewskiego, przewodniczącego kapituły Nagrody, odczytanej podczas uroczystej gali.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. Andrzej Stefański z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Marianna Hajdukiewicz z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz przedstawiciele różnych organizacji i instytucji, w tym Fundacji Edukacji i Przedsiębiorczości – dr Zofia Sapijaszka i Kamil Wrzos. W gronie partnerów i gości nie zabrakło także Joanny Podolskiej, Dyrektor Centrum Dialogu, która oprowadziła uczestników po Parku Ocalałych, tworząc wyjątkową atmosferę refleksji i wspomnień.
Oprawę artystyczną uroczystości zapewnił chór z I LO im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. Wykonali koncert „Stop war – Kołysanka”, manifest młodych ludzi sprzeciwiających się światu pozbawionemu empatii, pokoju i dobra. W projekcie uczestniczył ubiegłoroczny laureat Nagrody, Jakub Mączyński.
Konkurs jest dofinansowany ze środków PAFW w ramach programu „Szkoła Ucząca Się” (SUS).