Jacek Zalewski został odznaczony „Orderem Uśmiechu” – międzynarodowym odznaczeniem za działania przynoszące radość dzieciom. Kapituła doceniła jego zaangażowanie w umilanie czasu niepełnosprawnym dzieciom, między innymi poprzez organizowanie dorocznej imprezy rekreacyjno-sportowej dla nich i dla ich rodzin – „Tataspartakiady” mającej na celu zerwanie ze stereotypem ojca odchodzącego od niepełnosprawnego dziecka.
„Robiąc coś dla innych budujemy swoje własne bezpieczeństwo. Kluczowym momentem w moim życiu były narodziny mojego syna chorego na nieuleczalny zespół genetyczny, co uświadomiło mi, że czasami od dążenia do przywrócenia kogoś do tzw. normalności, ważniejsze jest stworzenie takiej przestrzeni, w której inność będzie mogła odnaleźć swoje miejsce i szczęście” – mówi kawaler „Orderu Uśmiechu,” który zmienił pracę w biznesie, aby zająć się chorym dzieckiem, angażując się w działania sektora pozarządowego.
Jacek Zalewski jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia i Fundacji „Dobra Wola” działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Autor licznych publikacji wspierających rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, twórca programu dla młodych ludzi „Lekcje tolerancji” oraz zajęć w ramach kursów dokształcających lekarzy. Inicjator „Wolprezy” – dorocznego koncertu znanych zespołów muzycznych promującego ideę pomagania innym oraz wolontariat. Dziennikarz społeczny, uczestnik programów radiowych i telewizyjnych, bohater filmów dokumentalnych („Tato”; „Czas Ojców”; „Dobra Wola”).
Był również uczestnikiem IV edycji programu „Liderzy PAFW”, który ma na celu wspieranie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób podejmujących działania na rzecz swoich społeczności, głównie poprzez wykorzystanie metody tutoringu polegającej na stałej współpracy lidera z doświadczonym tutorem. Dzięki uczestnictwu w „Liderach PAFW” mógł wziąć udział w organizowanej przez PAFW we współpracy z Departamentem Stanu USA wizycie studyjnej do Stanów Zjednoczonych w ramach International Visitor Leadership Program, podczas której zapoznał się z aktywnością amerykańskich organizacji zajmujących się przeciwdziałaniem wykluczeniu i rozwiązaniami edukacyjnymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Zainspirowany ich rozwiązaniami jest zwolennikiem nawiązywania bezpośrednich relacji osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych.
Odznaczenie przyznawane jako jedyne przez dzieci laureat odebrał 5 października podczas VIII edycji „Tataspartakiady.