Lider PAFW laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za Naprawianie Świata”
23 października 2015 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dziewiąty odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za Naprawianie Świata”. Nagroda, przyznawana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz ze Stowarzyszeniem „Dzieci Holocaustu”, honoruje nauczycieli, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i odgrywają aktywną rolę w szkole oraz społeczności lokalnej.
Tegorocznym laureatem został Jakub Niewiński z Murowanej Gośliny, nauczyciel prowadzący zajęcia antydyskryminacyjne, a także absolwent programu „Liderzy PAFW”.
Laureatów pierwszej edycji nagrody w 2006 roku wybrała sama Irena Sendlerowa, która podczas II wojny światowej wraz ze współpracownikami uratowała życie 2 500 dzieci z Getta Warszawskiego. Wśród dotychczasowych laureatów byli nauczyciele zarówno z Polski, jak i ze Stanów Zjednoczonych.
Tegoroczny laureat przez trzy lata prowadził autorską klasę interdyscyplinarną łączą edukację antydyskryminacyjną z edukacją na rzecz praw człowieka; wraz z uczniami z Polski, Gruzji, Armenii i Malty zorganizował Międzykulturową Akademię Otwartości „Od potrzeb do marzeń”. Jest też absolwentem programu „Liderzy PAFW”.
W uroczystości wzięła udział Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, która gratulowała zarówno laureatowi, jaki i pozostałym dziewięciu nauczycielom-finalistom.
Dziękując za ich zaangażowanie w kwestie praw człowieka i wielokulturowości, minister Kluzik-Rostkowska zwróciła uwagę na fakt, że doświadczenie i wiedza zgromadzonych na sali nauczycieli i dyrektorów może odegrać kluczową rolę w pracy z dziećmi uchodźczymi, które wkrótce będziemy gościć w Polsce, i przyjmującymi je społecznościami lokalnymi. Do tej kwestii nawiązała także członkini Kapituły i inicjatorka konkursu Elżbieta Ficowska, będąca jednym z dzieci uratowanych przez Irenę Sendlerową: „Ja i osoby takie jak ja jesteśmy żywym dowodem na istnienie dobra. To dobro musimy szerzyć dalej. Jestem pewna, że gdyby pani Irena żyła, pierwszą rzeczą, o jakiej by myślała, to jak ratować dzieci uchodźcze.
Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” organizowana jest od 2006 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerem Nagrody jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Więcej o Nagrodzie: http://www.ceo.org.pl/pl/sendler