Nauczyciele języka angielskiego uczestniczący w programie „English Teaching” doskonali swoje umiejętności językowe i metodykę pracy z uczniami na letnim obozie, który odbył się w dniach 7-18 lipca w Wilkasach k. Giżycka.
W blisko dwutygodniowym obozie udział wzięło 25 nauczycieli języka angielskiego z Polski uczestniczących w programie „English Teaching” na co dzień pracujących z dziećmi i młodzieżą w szkołach na obszarach wiejskich i w małych miastach oraz 5 nauczycieli z Białorusi.
Wszystkie zajęcia prowadzone były metodą warsztatową z doświadczonymi amerykańskimi trenerami: Robertem Pinem, Katherine McKnight i Richardem Cashem (Cash &McKnight, Inc.). Nauczyciele mieli okazję doskonalić wymowę i poszerzać słownictwo.
„Wakacje to doskonały czas, aby w mniej formalnej atmosferze zdobywać kompetencje metodyczne i językowe” – podsumowuje jedna z uczestniczek letniego obozu.
Obóz został zorganizowany w ramach programu „English Teaching” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który realizowany jest przez Nidzicką Fundację Rozwoju „NIDA”, we współpracy z WIESCO (Wisconsin International Educational Scientific Cultural Organization), amerykańską organizacją pozarządową, która od ponad 20 lat organizuje obozy języka angielskiego dla młodzieży oraz nauczycieli języka angielskiego z Europy Środkowej i Wschodniej.
Program „English Teaching” uruchomiony został w 2000 roku. Głównym celem przedsięwzięcia jest wspieranie działań na rzecz poprawy poziomu nauczania i uczenia się języka angielskiego w małych miastach i na wsiach, a także jego promocja wśród uczniów, ich rodziców oraz całych społeczności lokalnych. Jednocześnie program przyczynia się do rozwoju zawodowego nauczycieli języka angielskiego pracujących w małych miejscowościach. Na ofertę programu składają się m.in. szkolenia metodyczne, możliwość uczestniczenia w konkursie małych grantów oraz szkolenia i doradztwo indywidualne. Dotychczas, w blisko 800 projektach zrealizowanych w ramach programu uczestniczyło bezpośrednio ponad 49 tysięcy uczniów i około 3000 nauczycieli, a także pośrednio ponad 130 tysięcy rodziców oraz innych przedstawicieli lokalnych społeczności.