Krytyczne myślenie jest niezbędne dla zrozumienia dynamizmu i złożoności współczesnego świata. Pozwala unikać błędów myślowych, podejrzeń i uprzedzeń, a w efekcie — podejmować rozważne decyzje. Popularyzacji krytycznego myślenia poświęcona była pierwsza edycja kongresu Uczysz Się Od Dziecka, który odbył się w weekend 8-10 września 2023 w Lublinie oraz online.
Kongres Uczysz Się Od Dziecka został zorganizowany przez program „PROJEKTOR” i Akademię Krytycznego Myślenia. Wydarzenie miało formę hybrydową: odbyły się lekcje online, panel dyskusyjny oraz warsztaty. Stacjonarnie wzięło w nim udział 51 gości, a online — ponad 820. Kongres był dedykowany szerokiej grupie odbiorców: od dzieci, przez nauczycieli, dyrektorów szkół po edukatorów i rodziców.
Kongres rozpoczął się od Lekcji z projektora, czyli zajęć dla dzieci z klas 4-6 transmitowanych na żywo. Tematy związane ze sztuczną inteligencją, dobrostanem i działalnością społeczną w kontekście krytycznego myślenia, poruszyli eksperci programu „PROJEKTOR”. W lekcjach wzięło udział 780 dzieci.
W ramach Sesji II odbył się panel dyskusyjny. W rozmowie wzięły udział osoby związane z różnymi obszarami edukacji: studentka-wolontariuszka pracująca z dziećmi, dyrektor szkoły, przedstawicielki organizacji pozarządowych oraz ekspertki i eksperci w dziedzinie innowacyjnej edukacji. Ta różnorodność perspektyw stworzyła dogodne warunki do prowadzenia pogłębionej i wielowątkowej dyskusji. Poruszono m.in. temat znaczenia krytycznego myślenia w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz jego roli w budowaniu edukacji partycypacyjnej.
Sesja III skupiła się na praktycznych warsztatach dotyczących metod kształtujących umiejętność krytycznego myślenia. Eksperci programu „PROJEKTOR” przedstawili uczestnikom praktyczne techniki i strategie, które można wykorzystywać w procesie kształtowania krytycznego myślenia u dzieci.
W kolejnych dniach odbyły się wydarzenia dedykowane uczestnikom „PROJEKTORA”: Forum Ambasadorów oraz Zjazd Aktywnych Studentów. Spotkania zgromadziły całą Drużynę „PROJEKTORA”: wolontariuszy, nauczycieli, ekspertów oraz zespół Programu. Forum było przestrzenią do aktywnej dyskusji, wymiany doświadczeń, współpracy i analizy potencjalnych kierunków działań na rzecz dzieci z małych miejscowości.
Uczestnicy Zjazdu Aktywnych Studentów odbyli wizytę studyjną w Przestrzeni Młodzieżowej Hej!, gdzie spotkali się z lubelskimi aktywistami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych. Wzięli również udział w integracyjnej grze miejskiej i warsztatach cyrkowych. Ważnym elementem Zjazdu było także spotkanie badawcze analizujące ścieżkę doświadczeń wolontariuszy, któreskupiło się na doświadczeniach, wyzwaniach oraz wnioskach płynących z tej formy aktywności.
Kongres był również okazją do podsumowania dwuletniego projektu Akademia Krytycznego Myślenia, który miał na celu popularyzację umiejętności krytycznego myślenia w ramach powszechnego systemu edukacji. Projekt ten zaowocował stworzeniem praktycznego modelu edukacyjnego rozwijającego tę kompetencję u uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Lublin. Partnerem strategicznym wydarzenia była Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem sprawują: SOS dla edukacji, Szkoła Edukacji, Uczelnia Korczaka
Partnerami są Program Równać Szanse, Fundacja Perspektywy, Fundacja Dobra Sieć, Fundacja Uniwersytet Dzieci.
Patroni medialni to: Polskie Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum, dlaStudenta.pl, Radio Dla Ciebie, Głos Nauczycielski, Głos Pedagogiczny, Ja, Nauczyciel; Filozofuj!
Wydarzenie współorganizowały zespoły programu „PROJEKTOR” i projektu „Świat i MY(ślimy krytycznie)”.
„PROJEKTOR” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości.
Projekt „Świat i MY(ślimy krytycznie)” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.