Oferta dla studentów i innych osób gotowych do poświęcenia swojego czasu, energii i wiedzy, aby stać się dla dzieci kimś w rodzaju starszego brata/siostry z pomocną dłonią i wsparciem w nauce języka angielskiego.
Program „English Teaching” od ponad 20 lat inicjuje i wspiera działania na rzecz promocji języka angielskiego oraz poprawy poziomu jego nauczania wśród dzieci i młodzieży z małych miast i wsi, a tym samym służy wyrównywaniu ich szans edukacyjnych.
„Uzupełnieniem podstawowych komponentów naszego programu adresowanych do dzieci i nauczycieli ze szkół wiejskich i z małych miejscowości jest inicjatywa KorepETycje English Teaching, w ramach której wolontariusze udzielają uczniom wsparcia językowego podczas spotkań on-line. Wolontariuszom – KorepETytorom zapewniamy wsparcie merytoryczne, metodyczne i organizacyjne” – wyjaśnia Justyna Kowalczyk, Koordynatorka Programu „English Teaching” z Nidzickiej Fundacji Rozwoju „Nida”.
Celem tej inicjatywy jest wyrównanie szans edukacyjnych dzieci, które z różnych powodów niewystarczająco korzystają ze wsparcia szkoły i swoich nauczycieli, co powiększa ich dystans w nauce w stosunku do rówieśników z klasy, czy szkoły.
„Nie zakładamy żadnych wskaźników, mierzalnych efektów, jak podniesienie oceny z języka angielskiego – absolutnie nie to jest naszym celem. Chcemy lepiej zapoznać uczniów z problemami z materiałem przerabianym w szkole na lekcjach, pomóc im w pracach domowych i zapewnić im komfort psychiczny w nauce” – mówi Justyna Kowalczyk.
Zapraszamy do dołączenia do grupy wolontariuszy. Udział w projekcie jest szansą na zdobycie nowych doświadczeń dydaktycznych oraz praktyki w pracy z uczniami z różnych środowisk. Zgłoszenia przyjmuje Nidzicka Fundacja Rozwoju „Nida” poprzez formularz elektroniczny.
Promując naukę języka angielskiego, program „English Teaching” pobudza i rozwija różnorakie inicjatywy społeczne. Ich efekty często wykraczają poza założony cel, co wyraża się w ogólnej aktywizacji społeczności lokalnych. Działania programu kierowane są głównie do nauczycieli języka angielskiego uczących w szkołach podstawowych oraz w przedszkolach na terenach wiejskich i w małych miastach. W ofercie programu znajdują się szkolenia dla nauczycieli połączone z możliwością prowadzenia przez nich projektów z uczniami, a także pomoc w przygotowaniu takich projektów w formie szkoleń i doradztwa.
W latach 2000-2022, poprzez konkursy grantowe kierowane do szkół i organizacji pozarządowych z małych miejscowości, dofinansowano 1210 projektów, w wyniku których w wielu szkołach powstały kluby miłośników kultury anglosaskiej i języka angielskiego, biblioteczki z literaturą i prasą anglojęzyczną oraz koła teatralne. Organizowano liczne konkursy wiedzy o anglosaskich pisarzach, kulturze i historii, a także festiwale piosenki. Dzieci i młodzież otrzymały możliwość obejrzenia anglojęzycznych filmów oraz uczestnictwa w lekcjach prowadzonych przez „native speakers”. W projektach uczestniczyło bezpośrednio ok. 74 tysiące uczniów i pond 4800 nauczycieli, a pośrednio ponad 200 tysięcy rodziców oraz innych przedstawicieli lokalnych społeczności.