Hasło „mobilność” było motywem przewodnim konferencji Sektor 3.0 – „nGO Mobile”, która odbyła się w dniach 21-22 maja w Warszawie w ramach programu PAFW „Nowe Technologie Lokalnie”. Gościem specjalnym wydarzenia był Minister Administracji i Cyfryzacji Rafał Trzaskowski.
Pierwszy dzień konferencji odbył się w Centrum Nauki Kopernik gromadząc 35 prelegentów oraz 350 przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy w swojej pracy na co dzień wykorzystują nowe technologie oraz chcą nauczyć się korzystać z narzędzi, podnoszących jakość pracy w ich organizacjach.
Konferencję otworzyli Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, którzy podkreślili znaczenie pojęcia „mobilność” rozumianego jako możliwość nieprzerwanego działania, skutecznego budowania relacji, komunikacji z dowolnego miejsca i bycia na bieżąco.
Następnie gość specjalny wydarzenia Minister Administracji i Cyfryzacji dr Rafał Trzaskowski wygłosił wykład inaugurujący. W swoim wystąpieniu nawiązał do bieżących wydarzeń w kraju i podzielił się z uczestnikami osobistym doświadczeniem z pracy w sztabie kryzysowym podczas powodzi pokazując ogromną rolę cyfryzacji w możliwości coraz wcześniejszego przewidywania fal powodziowych, a przez to bardziej adekwatnego reagowania na nie z wyprzedzeniem.
Minister Trzaskowski mówił również o ważnych zmianach dla Polski, jakie dokonały się w ostatniej dekadzie w sferze cyfryzacji – obecnie 72 % społeczeństwa ma już dostęp do Internetu w domu w porównaniu do 26% w roku 2004. „Jednak Internet i komputer nawet w każdym domu nie gwarantuje, że wszyscy będą umieli z niego korzystać. Dlatego musimy rozwijać kompetencje cyfrowe, to kolejne wyzwanie przed nami” – podkreślał Minister.
„Mobilność bardzo pasuje do obecnego pędzącego świata” – tymi słowami swoje wystąpienie rozpoczął dr Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji w latach 2011-13 i moderator Konferencji. Minister Boni zwracał uwagę uczestników na obecne trendy w rozwoju trzeciego sektora, takie jak crowdfunding czy crowdsourcing, istotnych dla relacji obywatel-państwo.
Wśród zaproszonych gości obecni byli także przedstawiciele partnerów konferencji: Dyrektor Krzysztof Jonak z Intela, Dyrektor Michał Jaworski z Microsoftu; Prezes Jadwiga Czartoryska z Fundacji Orange oraz Blanka Fijołek z firmy Samsung.
W dalszej części uczestnicy wysłuchali trzech wykładów. Dr Jacek Szczytko, wykładowca na wydziale fizyki UW pod hasłem „Mobilność – przyszłość zaczęła się wczoraj” zaprezentował wizje rozwiązań technologicznych dla przyszłości wykreowane na początku XX wieku. Podkreślał, że łatwiej przewidywać rozwój technologii niż zmiany społeczne. Amy Sample Ward, Prezes Nonprofit Technology Network (USA) w wykładzie „Narzędzia dla każdego? Doświadczenia Amerykańskie” mówiła o trendach amerykańskich w rozwoju trzeciego sektora i związanej z tym automatyzacji czynności dzięki używaniu smartphonów i tabletów. Femi Longe, wpółzałożyciel i Prezes Open Living Labs w centrum innowacji społecznych Co-Creation Hub w wystąpieniu „Mobilne rozwiązania bez względu na wielkość i lokalizację” podzielił się z publicznością doświadczeniem kreowania nowych rozwiązań opartych o innowacyjne technologie, które mają przyczynić się do rozwiązywania problemów społecznych w Nigerii.
Po części inauguracyjnej uczestnicy mogli wziąć udział w wybranych trzech spośród dwudziestu czterech seminariów pogrupowanych na bloki tematyczne i według stopnia trudności, dotyczących między innymi fundraisingu, narzędzi edukacyjnych, skutecznej komunikacji, bezpieczeństwa w sieci i mobilności w pracy.
Następnie odpowiedzialność za przebieg konferencji przejęli uczestnicy i w ramach formuły „un-conference” odbyło się osiem debat tematycznych poszerzających wiedzę zdobytą w trakcie seminariów.
W przerwach pomiędzy blokami konferencji uczestnicy mogli odwiedzić 12 stoisk targowych i między innymi obejrzeć model drukarki 3D lub porozmawiać o mobilnych stronach internetowych. Mobilni doradcy programu „Nowe Technologie Lokalnie” służyli pomocą i zachęcali do odwiedzania stoisk.
Kulminacją dnia było wręczenie nagrody Nowe Technologie Lokalnie „Sektor 3.0” w wysokości 40 tys. zł, która w tym roku trafiła do Fundacji Itaka z Warszawy za wszechstronne stosowanie nowych technologii i Internetu w praktycznej realizacji celów organizacji.
Podczas drugiego dnia konferencji uczestnicy wzięli udział w dziesięciu praktycznych warsztatach, prowadzonych przez prelegentów konferencji w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacji Instytut Prawa i Społeczeństwa „Inpris” oraz Fundacji „ePaństwo”, a także firmach: Intel, Microsoft, Orange oraz Samsung.
Konferencja „Sektor 3.0” jest komponentem Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Nowe Technologie Lokalnie”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
strony programu: www.technologielokalnie.pl www.technologie.ngo.pl