22 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się uroczystość zakończenia 18. edycji Programu Stypendialnego im. Lana Kirklanda.
W roku akademickim 2017/18, w ramach tego przedsięwzięcia, w Polsce studiowało 46 stypendystów z 5 krajów Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu, którzy na pięciu polskich uczelniach, w Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, realizowali indywidualne programy edukacyjne z zakresu prawa, ekonomii, zarządzania, stosunków międzynarodowych, dziennikarstwa, nauk społecznych i politycznych.
W spotkaniu wziął udział Ilia Darchiashvili, Ambasador Gruzji w Polsce oraz Wasyl Zwarycz, Charge d’affairs Ambasady Ukrainy w Polsce, a także prof. dr hab. Urszula Bobryk, Prorektor ds. Studenckich z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, dr Zofia Sawicka, Zastępczyni Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i Rafał Poborski, Zastępca Dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ. Obecni byli również opiekunowie naukowi, koordynatorzy regionalni i animatorzy społeczno-kulturalni współpracujący z Programem Kirklanda.
Stypendystom gratulacje złożyli Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Agata Wierzbowska Miazga, Prezes Fundacji Liderzy Przemian. Wykład pt. „Nasza wspólna Europa. Z czym przyjdzie nam się zmierzyć w polityce wschodniej” wygłosił Jacek Kluczkowski, były Ambasador RP na Ukrainie, w Kazachstanie i Kirgizji. Następnie tegoroczni stypendyści odebrali dyplomy, dołączając tym samym do grona blisko 790 absolwentów Programu Kirklanda.
W gronie tegorocznych stypendystów największą grupę stanowili obywatele Ukrainy (33 osoby), pozostali pochodzili z Białorusi, Gruzji, Rosji i Armenii. Przeważali pracownicy administracji publicznej i samorządowej, ekonomiści oraz prawnicy.
Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda realizowany jest od 2000 roku i ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej oraz integracji europejskiej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej, Azji Centralnej i Kaukazu Południowego w czasie dwusemestralnych studiów uzupełniających na wybranych polskich uczelniach. Aktualnie program jest adresowany do kandydatów z Ukrainy, Rosji, Białorusi, a także Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu i Kirgistanu. W ramach indywidualnych programów edukacyjnych stypendyści studiują między innymi wybrane aspekty ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych i politycznych, dziennikarstwa, zarządzania NGO, czy zarządzania w kulturze. Od roku 2016 oferta programu została poszerzona o jednosemestralne studia dla pracowników naukowych – „Kirkland Research”.
Inicjatorem i fundatorem programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a realizatorem Fundacja Liderzy Przemian.
W latach 2000-2018 program ukończyło 789 osób z 11 krajów, w tym 433 z Ukrainy, z Białorusi – 147, z Gruzji – 54, z Rosji – 48, Armenii – 29, Mołdawii – 22, Kazachstanu – 18, Litwy – 12, Słowacji – 10, Azerbejdżanu – 8 i z Kirgistanu 8 osób.