Uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się 26 czerwca 2025 r. w siedzibie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dyplomy odebrało 32 stypendystów, uczestników dwusemestralnego Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda.
W roku akademickim 2024/25 stypendyści z dziesięciu krajów realizowali indywidualne programy edukacyjne z zakresu prawa, ekonomii, zarządzania, nauk społecznych i administracji w polskich uczelniach w czterech miastach: Krakowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu. W gronie tegorocznych absolwentów Programu Kirklanda największą grupę stanowili obywatele Armenii (8 osób), Ukrainy (6 osób) i Białorusi (5 osób), pozostali pochodzili z Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Mołdawii, Azerbejdżanu i Uzbekistanu, wśród nich akademicy, pracownicy administracji publicznej i samorządowej, ekonomiści, prawnicy, menedżerowie kultury.
Tegorocznym absolwentom gratulacje złożyli Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Agata Wierzbowska-Miazga, Prezes Fundacji Liderzy Przemian. W uroczystości wzięli również udział koordynatorzy regionalni i animatorzy społeczno-kulturalni współpracujący z Programem Kirklanda.
Absolwenci wysłuchali wykładu profesora Andrzeja Blikle, na temat zaufania i jego praktycznych aspektów. Dzięki tej prezentacji absolwenci mogli dowiedzieć się więcej o turkusowej cywilizacji i o budowaniu sukcesu firmy na zaufaniu i poczuciu odpowiedzialności pracownika.
Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda realizowany jest od 2000 roku i ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej oraz integracji europejskiej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej, Azji Centralnej i Kaukazu Południowego w czasie dwusemestralnych studiów uzupełniających na wybranych polskich uczelniach. Aktualnie program jest adresowany do kandydatów z Ukrainy, Białorusi, a także Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu. W ramach indywidualnych programów edukacyjnych stypendyści studiują między innymi wybrane aspekty ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych i politycznych, dziennikarstwa, zarządzania NGO, czy zarządzania w kulturze. Od roku 2016 oferta programu została poszerzona o jednosemestralne studia dla pracowników naukowych – „Kirkland Research”.
Rokrocznie w programie uczestniczy około 40 stypendystów. W latach 2000-2025 program ukończyły 1109 osoby z 13 krajów (1053 stypendystów Programu Kirklanda oraz 56 stypendystów Kirkland Research), w tym: 579 z Ukrainy, z Białorusi – 196, z Gruzji – 75, z Rosji – 69, Armenii – 53, Kazachstanu – 34, Mołdawii – 27, z Kirgistanu – 21, Azerbejdżanu – 16, Litwy – 12, Słowacji – 10, a także z Uzbekistanu – 10 i z Tadżykistanu – 7 osób.