Jednym z trzech tegorocznych laureatów nagrody przyznawanej przez Ecsite, europejską sieć centrów nauki i muzeów, jest program Kluby Młodego Odkrywcy prowadzony przez Centrum Nauki Kopernik.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Nagroda, przyznawana corocznie od 2015 roku, ma na celu wyróżnienie długofalowych przedsięwzięć, które w nowoczesny sposób popularyzują naukę i mają w tym obszarze znaczące osiągnięcia.
Kluby Młodego Odkrywcy zostały w szczególności docenione za stworzenie sieci ponad 700 placówek, w których dzieci i młodzież eksperymentują rozwijając swoją wiedzę i wyobraźnię. Uznanie wzbudził model pracy Klubów Młodego Odkrywcy, który może być wykorzystany w różnych środowiskach oraz wypracowane materiały edukacyjne dostępne w kilku wersjach językowych (m.in. w języku angielskim i rosyjskim).
Nagroda sieci Ecsite, którą współtworzy ponad 350 organizacji, jest dowodem prestiżu Klubów Młodego Odkrywcy. Jednocześnie stwarza możliwość, aby stały się one rozpoznawalne w nowych środowiskach. „Dziękuję Ecsite ze tę cenną nagrodę. Jest dla nas zaszczytem to wyróżnienie. Z dumą podzielimy się nim z wszystkimi, którzy współtworzą społeczność Klubów Młodego Odkrywcy” – mówi Robert Firmhofer, Dyrektor Centrum Nauki Kopernik.
Kluby Młodego Odkrywcy stanowią kontynuację projektu modelowego zainicjowanego w ramach programu PAFW „Równać Szanse” w 2002 roku przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, obecnie realizowaną przez Centrum Nauki Kopernik. Celem KMO jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży zainteresowania naukami ścisłymi. Ich formuła umożliwia młodym ludziom uczenie się poprzez eksperymentowanie i prowadzenie samodzielnych doświadczeń z wykorzystaniem prostych, łatwo dostępnych materiałów. Koordynatorką Programu w Centrum Nauki Kopernik jest Zuzanna Michalska.