Naukę w pięciu miastach akademickich w Polsce rozpoczyna 45 stypendystów z 10 krajów Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Centralnej. 24 września na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbyła się inauguracja 22. edycji Programu Stypendialnego im. Lana Kirklanda.
Rozpoczęty w 2000 roku Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda służy dzieleniu się polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji ustrojowej z przedstawicielami krajów Regionu. Stypendium ma formułę dwusemestralnych studiów uzupełniających na polskich uczelniach, a od roku 2016 oferta ta została wzbogacona o jednosemestralne studia dla naukowców – „Kirkland Research”. Obecnie w programie uczestniczą obywatele Ukrainy, Rosji, Białorusi, a także Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu.
Nowych stypendystów powitała prof. dr hab. Ewa Bogacz-Wojtanowska, Dziekan Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie Agnieszka Mazur, Dyrektor Programowa PAFW, przybliżyła gościom misję i działalność Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, zaś Agata Wierzbowska-Miazga, Prezes Fundacji Liderzy Przemian, historię i cele Programu Stypendialnego im. Lana Kirklanda. Wykład inauguracyjny nt. temat „Konstytucyjne założenia ustroju samorządowego w Polsce i ich realizacja” wygłosił prof. dr hab. Mirosław Stec z UJ.
W trakcie 14-dniowej orientacji w Krakowie, mającej na celu przygotowanie stypendystów pod kątem kulturalnym i językowym do pobytu w Polsce, wzięli oni udział m.in. w wykładach nt. historii Polski, warsztatach nt. różnic kulturowych i adaptacji w czasie pandemii jak i spotkaniach z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Uczestniczyli także w lektoratach z języka polskiego. Ze względu na pandemię część spotkań podczas orientacji odbywała się w formule online.
Wśród tegorocznych Kirklandystów najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy (22 osoby), pozostali pochodzą z Białorusi (6 osób), Rosji (7 osób), Armenii (1 osoba), Gruzji (2 osoby), Kazachstanu (1 osoba), Kirgistanu (2 osoby), Uzbekistanu (1 osoba) i Tadżykistanu (3 osoby). Najliczniejszą grupę stanowią akademicy, a także pracownicy organizacji pozarządowych oraz urzędnicy.
W ramach indywidualnych trybów nauczania stypendyści Kirklanda studiują wybrane aspekty ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych i politycznych.
Inicjatorem i fundatorem programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a realizatorem Fundacja Liderzy Przemian. Od roku 2019 część stypendiów w ramach Programu Kirklanda jest finansowanych ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
W latach 2000-2021 Program ukończyło 911 osób z 13 krajów, w tym: 495 z Ukrainy, z Białorusi – 162, z Gruzji – 60, z Rosji – 62, Armenii – 35, Mołdawii – 24, Kazachstanu – 23, Litwy – 12, Słowacji – 10, Azerbejdżanu – 11, z Kirgistanu – 13, a także z Uzbekistanu – 3 i z Tadżykistanu – 1 osoba.