W ramach 25. edycji Programu Kirklanda naukę w Polsce rozpoczęło 37 stypendystów z 10 krajów Europy Wschodniej, Południowego Kaukazu i Azji Centralnej. Jubileuszową edycję tego przedsięwzięcia zainaugurowano w historycznych wnętrzach Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Stypendystów i zaproszonych gości, wśród których byli opiekunowie naukowi stypendystów, koordynatorzy i animatorzy programu, powitali prof. dr hab. Paweł Laidler, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. dydaktyki, dr Agnieszka Mazur, Dyrektor Programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Agata Wierzbowska-Miazga, Prezeska Fundacji Liderzy Przemian.
W przemówieniach podkreślano znaczenie idei Programu Kirklanda i jego celu, jakim jest dzielenie się polskim doświadczeniem transformacji ustrojowej i integracji z Unią Europejską, podkreślano wagę zaangażowania społecznego oraz możliwość czerpania z polskich doświadczeń w zakresie rozwoju demokracji, gospodarki i społeczeństwa obywatelskiego.
Wykład inauguracyjny „Polska w NATO i w Unii Europejskiej” wygłosiła dr hab. Magdalena Góra, profesor w Instytucie Studiów Europejskich UJ, przedstawiając szerokie tło historyczne i korzenie polskiej drogi do członkostwa w NATO i UE. Wykład, wygłoszony w jubileuszowym roku 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO oraz 20. rocznicy akcesji Polski do UE, był inspiracją dla stypendystów, którzy na zakończenie prelekcji zadawali pytania dotyczące sytuacji ich krajów w kontekście starań o wkroczenie na drogę członkostwa.
Podczas 10-dniowej orientacji w Krakowie, która ma na celu przygotowanie stypendystów pod kątem kulturalnym i językowym do rocznego pobytu w Polsce, Kirklandyści wezmą udział m.in. w lektoratach z języka polskiego oraz wykładach nt. ochrony własności intelektualnej i warsztatach międzykulturowych. Główną tematyką orientacji są polskie doświadczenia związane z transformacją systemową i integracją europejską.
Program im. Lane’a Kirklanda, rozpoczęty w 2000 roku, ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej przedstawicielom krajów Regionu. Odbywa się to podczas dwusemestralnych studiów uzupełniających na polskich uczelniach, a od roku 2016 oferta ta została wzbogacona o jednosemestralne studia dla naukowców – „Kirkland Research”. Obecnie program jest adresowany do kandydatów z Ukrainy, Białorusi, a także Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu. W ramach indywidualnych trybów nauczania stypendyści Kirklanda zajmują się wybranymi aspektami ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych i politycznych. Inicjatorem i fundatorem Programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a realizatorem Fundacja Liderzy Przemian.
Tegoroczna grupa stypendystów liczy 34 uczestników Programu Kirklanda i 3 naukowców ścieżki Kirkland Research, w tym: 8 osób z Armenii, 9 osób z Ukrainy, 7 z Białorusi, 4 z Gruzji, 3 z Uzbekistanu, 2 z Kazachstanu, 3 oraz 1 z Azerbejdżanu, 1 z Kirgistanu, 1 z Mołdawii i 1 z Tadżykistanu.
Rokrocznie w programie uczestniczy około 45 stypendystów. W latach 2000-2024 program ukończyły 1073 osoby z 13 krajów (1020 stypendystów Programu Kirklanda oraz 53 stypendystów Kirkland Research), w tym: 571 z Ukrainy, z Białorusi – 189, z Gruzji – 71, z Rosji – 69, Armenii – 45, Kazachstanu – 33, Mołdawii – 25, z Kirgistanu – 20, Azerbejdżanu – 15, Litwy – 12, Słowacji – 10, a także z Uzbekistanu – 7 i z Tadżykistanu – 6 osób.