45 stypendystów z 7 krajów Europy Wschodniej i Azji Centralnej rozpoczęło studia w Polsce w ramach piętnastej edycji Programu Stypendialnego im. Lana’a Kirklanda. Uroczysta inauguracja odbyła się 17 września na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Wśród tegorocznych stypendystów najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy (32 osoby), pozostali pochodzą z Białorusi, Kirgistanu, Rosji, Armenii, Mołdawii i Gruzji. Najpopularniejsze kierunki to ekonomia i zarządzanie, administracja publiczna, administracja biznesu oraz stosunki międzynarodowe.
Nowych stypendystów uroczyście powitał prof. dr hab. Ryszard Dębicki, prorektor UMCS ds. Badań naukowych i Współpracy Międzynarodowej. W powitaniu wzięli udział również przedstawiciele władz miejskich, regionalnych i wojewódzkich, którzy odczytali oficjalne listy od swoich zwierzchników.
Renata Koźlicka-Glińska, Dyrektor Programowy PAFW, przybliżyła zebranym gościom działalność Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz strukturę i cele Programu Kirklanda, a Urszula Sobiecka, Kierowniczka Programu i reprezentantka Fundacji Edukacja dla Demokracji (będącej realizatorem programu), przedstawiła tegorocznych stypendystów.
Wykład inauguracyjny pt. „Poprawność polityczna – tolerancja czy ograniczenie|” wygłosiła dr hab. Urszula Kusio z Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS.
Inauguracja była częścią 10-dniowego kursu, który ma na celu przygotowanie stypendystów pod kątem kulturalnym i językowym do rocznego pobytu w Polsce.
Program, rozpoczęty w 2000 roku, ma celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej poprzez dwusemestralne studia uzupełniające na polskich uczelniach. Obecnie program jest adresowany do kandydatów z Ukrainy, Rosji, Białorusi, a także Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu i Kirgistanu.
W ramach indywidualnych trybów nauczania stypendyści Kirklanda zajmują się wybranymi aspektami ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych i politycznych. Inicjatorem i fundatorem Programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a realizatorem Fundacja Edukacja dla Demokracji.
Od początku programu dwusemestralne studia uzupełniające na polskich uczelniach ukończyło 610 osób z 11 krajów, w tym 309 z Ukrainy, z Białorusi – 130, z Gruzji – 45 , z Rosji – 37, Armenii – 23, Kazachstanu – 18, Mołdawii – 16, Litwy – 12, Słowacji – 10, Azerbejdżanu – 6 i z Kirgistanu 4 osoby. Większość stypendystów studiowało ekonomię i zarządzanie – 197 osób, prawo – 102 osoby oraz administrację publiczną – 83 osoby.
Uroczysta ogólnopolska inauguracja roku akademickiego w Programie Kirklanda uświetniła obchody 70-lecia UMCS. Uniwersytet ten jest partnerem w Programie Kirklanda od 2001 roku. Łącznie w Lublinie studiowało 98 stypendystów Kirklanda (blisko 16% wszystkich absolwentów).
Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia przygotowanej przez studentów UMCS działających w Grupie Medialnej IMA oraz materiału na temat inauguracji przygotowanego przez TVP Lublin.