20 września 2019 r., na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowej 20. edycji Programu Stypendialnego im. Lana Kirklanda. Naukę w Polsce rozpoczęło 47 stypendystów z 11 krajów Europy Wschodniej, Południowego Kaukazu i Azji Centralnej.
Nowych stypendystów powitał prof. dr hab. Ryszard Naskręcki, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej. Życzenia udanego pobytu w Poznaniu i na stypendium w Polsce przekazała także Zastępca Dyrektora wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania, Anna Wawdysz.
Agnieszka Mazur, Kierownik Programowy PAFW, przybliżyła gościom misję i działalność Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, zaś Agata Wierzbowska-Miazga, Prezes Fundacji Liderzy Przemian, historię i cele Programu Stypendialnego im. Lana Kirklanda.
Wykład inauguracyjny nt. temat transformacji gospodarczej w Polsce po 1989 roku, wygłosił dr hab. Paweł Churski z UAM.
Podczas 10-dniowej orientacji w Poznaniu, która ma na celu przygotowanie stypendystów pod kątem kulturalnym i językowym do rocznego pobytu w Polsce, stypendyści m.in. odbyli spotkania z przedstawicielami wielkopolskich władz samorządowych i organizacji pozarządowych, a także młodych przedsiębiorców (Startup Poznań). Stypendyści uczestniczyli także w lektoratach z języka polskiego. Zwiedzili także Poznań, oraz m.in. zamek w Kórniku.
Program im. Lane’a Kirklanda, rozpoczęty w 2000 roku, ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej przedstawicielom krajów Regionu. Odbywa się to podczas dwusemestralnych studiów uzupełniających na polskich uczelniach, a od roku 2016 oferta ta została wzbogacona o jednosemestralne studia dla naukowców – „Kirkland Research”. Obecnie Program jest adresowany do kandydatów z Ukrainy, Rosji, Białorusi, a także Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu. W ramach indywidualnych trybów nauczania stypendyści Kirklanda zajmują się wybranymi aspektami ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych i politycznych. Inicjatorem i fundatorem Programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a realizatorem Fundacja Liderzy Przemian.
Wśród tegorocznych stypendystów najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy (19 osób), pozostali pochodzą z Białorusi (7 osoby), Rosji (5 osób), Armenii (2 osoby), Azerbejdżanu (2 osoby), Gruzji (2 osoby), Mołdawii (2 osoby), Kazachstanu (3 osoby), Kirgistanu (1 osoba), a także po raz pierwszy w Programie uczestniczą stypendyści z Uzbekistanu (3 osoby) i Tadżykistanu (1 osoba). Najliczniejszą grupę stanowią analitycy, a także pracownicy naukowi i organizacji pozarządowych oraz urzędnicy.
W latach 2000-2018 program ukończyło 832 osoby z 11 krajów, w tym 462 z Ukrainy, 151 z Białorusi, 56 z Gruzji, 51 z Rosji, 32 z Armenii, 22 z Mołdawii, 19 z Kazachstanu, 12 z Litwy, 10 ze Słowacji, 8 z Azerbejdżanu oraz 9 z Kirgistanu.