„Projektor: 17 lat – setki opowieści”, to hasło przewodnie jubileuszu programu „Projektor – Wolontariat Studencki”, który odbył się w dniach 15-16 lipca w Lublinie. Wśród gości wydarzenia byli studenci-wolontariusze, nauczyciele i eksperci z całej Polski, uczestniczący w programie.
,,Dziękuję Wam, drodzy studenci, za zaangażowanie i energię do działania na rzecz dzieci. Wam, drodzy nauczyciele – za przestrzeń i zaufanie do naszych wolontariuszy. Dziękuję także Zespołowi Programu, który z odwagą i inicjatywą przekonuje innych, że warto dalej podejmować tak ważne i potrzebne działania dla dzieci z małych miejscowości. Wspólnie stworzyliśmy nie setki, a tysiące opowieści i wiem, że kolejne historie będą się tworzyć dzięki wszystkim zaangażowanym w rozwój ‘Projektora’ – powiedział Dyrektor Programu Kamil Wrzos otwierając spotkanie jubileuszowe.
Słowa szczególnego uznania dla organizatorów i uczestników programu wyraził również Mirosław Czyżewski, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który podkreślił, że „Projektor – Wolontariat Studencki” pełni niezwykle istotną rolę w obszarze inicjatyw edukacyjnych Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności służących wyrównywaniu szans dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach
Prezentację podsumowującą dotychczasowe efekty „Projektora” poprowadziły Monika Wasilonek, Specjalistka ds. Programowych i Marta Jaśkiewicz, Specjalistka ds. Projektów i Ewaluacji. A są one imponujące: Od 2003 roku w całej Polsce przeprowadzono ponad 40 tysięcy projektów edukacyjnych w blisko 3000 szkół, z udziałem 15 tysięcy studentów-wolontariuszy oraz ok. 439 tysięcy uczniów. Program wsparli dwaj byli premierzy: Prof. Jerzy Buzek i Prof. Marek Belka, którzy w 2007 roku, jako wolontariusze, w okresie wakacji prowadzili zajęcia dla młodzieży szkolnej w kilku gminach wiejskich. W ramach siedemnastej edycji, w 2021 roku, studenci-wolontariusze zrealizowali aż 1275 projektów edukacyjnych w blisko 270 szkołach w całej Polsce. Najwięcej w ścieżkach: „Wsparcie Dzieci z Ukrainy” (589), „Warsztaty z Wyzwaniem” (199) i „edu-Ratownicy” (173).
Swoimi doświadczeniami z uczestnictwa w programie podzielili się z gośćmi jego uczestnicy w ramach „Żywej Biblioteki Projektora”. Tematykę „Kariery” omówił Kamil Wrzos, który swoją przygodę z programem rozpoczął w 2005 roku jako wolontariusz, następnie pełnił funkcję koordynatora regionalnego a obecnie jest Dyrektorem Programu. O wartości nauczania i pracy nauczyciela opowiedziała Izabela Jaskólska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kazuniu Nowym. Piotr Pawłowski, Ambasador „Projektora” i wieloletni wolontariusz poruszył kwestię zaangażowania w pomaganie innym oraz roli wolontariatu w jego życiu. Z kolei wolontariuszka Kamila Rak, prowadząca zajęcia w ramach akcji „Warsztaty z Wyzwaniem”, pokazała jak skutecznie łączyć studia z wolontariatem, pracą, życiem prywatnym i rozwojem osobistym.
Uczestnicy jubileusz wzięli również udział w warsztatach poświęconych dobrym praktykom w storytellingu oraz w pracy artystycznej związanej z komiksami. Gospodarzami tej części spotkania byli Grzegorz Olifirowicz – przedsiębiorca, trener, twórca gier i grywalizacji oraz Dominik Szcześniak – twórca komiksów, wieloletni redaktor naczelny magazynu Ziniol, prowadzący audycję „Halo komiks” w Radiu Lublin i koordynator warsztatów komiksu w Punkcie Kultury w Lublinie.
Jubileusz 17-lecia był również okazją do premiery nowej strony internetowej „Projektora”.
Wydarzenie poprowadziła Małgorzata Węglińska.
Rozpoczęty od 2003 roku „Projektor – wolontariat studencki” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości. Jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach. W ramach programu grupy studentów-wolontariuszy realizują przygotowane przez siebie projekty rozwijające wiedzę, umiejętności oraz zainteresowania dzieci i młodzieży. Są one prowadzone w czasie wolnym od zajęć w trakcie roku szkolnego oraz w wakacje i ferie. Projekty dotyczą konkretnej dziedziny nauki, przedmiotu lub wybranego obszaru aktywności; to na przykład zajęcia plastyczne, artystyczne, sportowe, informatyczne, teatralne lub lingwistyczne. Poprzez promocję pozytywnych wzorców osobowych program zachęca uczniów do rozwijania swoich zdolności, zaś wśród studentów kształtuje poczucie społecznej odpowiedzialności i solidarności, umożliwiając im jednocześnie realizację własnych pasji i zainteresowań w atrakcyjnej formule.
W latach 2005-2010 Realizatorem programu było Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów „Klanza”. Następnie, do roku 2017, program był prowadzony przez Fundację Rozwoju Wolontariatu.
Zdjęcia: KEOLA Studio i Dominika Flis-Siwek