Blisko 100 osób reprezentujących 64 Ośrodki Działaj Lokalnie gościło w Warszawie w dniach 17-18 marca na szkoleniu, którego motywem wiodącym były metody fundraisingu i współpraca z darczyńcami w kontekście lokalnym. Gościem specjalnym wydarzenia była Eugenie Harvey, Dyrektor ds. Międzynarodowych z the Funding Network (TFN).
Licznie zgromadzonych gości powitali Joanna Lempart Winnicka, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Wykład inauguracyjny Eugenie Harvey poświęcony był m.in. prezentacji działalności TFN oraz jednej z metod crowdfundingu, jaką jest krąg darczyńców („donor circle model”). Metoda ta polega na organizowaniu spotkań członków lokalnych społeczności, którzy jako potencjalni darczyńcy mogą zadecydować czy warto wesprzeć finansowo prezentowany na żywo projekt. Prelegentka podkreślała skuteczność i popularność tej metody w Wielkiej Brytanii oraz pokazała przykłady wydarzeń zorganizowanych na całym świecie z jej wykorzystaniem. ”Dzięki niej możemy bezpośrednio zachęcić darczyńców do wsparcia konkretnej inicjatywy” – mówiła Eugenie Harvey.
O tym jak ważne jest utrzymywanie stałej relacji z osobami i instytucjami wspierającymi działalność organizacji przekonywała Sylwia Kobayashi, reprezentująca Pracownię Coachingu i Fundraisingu Sentio. Warsztat pozwolił na wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, a także pomógł w odkryciu nowych pomysłów, służących zbudowaniu strategii współpracy z darczyńcami.
Następnie dr Maria Rogaczewska z Instytutu Studiów Społecznych UW poprowadziła warsztat na temat działań nastawionych na sport społeczny oraz zachęcający Ośrodki Działaj Lokalnie do dialogu z władzami samorządowymi w tym obszarze. Temat ten wzbudził ogromne zainteresowanie zwłaszcza w kontekście sportowej ścieżki tematycznej, która jest jedną z kilku uruchamianych obecnie w ramach programu „Działaj Lokalnie”. Uczestnicy w grupach roboczych wypracowywali konkretne rozwiązania, między innymi wykorzystując sportową ścieżkę tematyczną do stworzenia planu pozyskania nowych partnerów.
Kolejnym gościem spotkania była Magdalena Szymczak z Polskiej Akcji Humanitarnej, która przedstawiła propozycję włączenia się ODL w działania PAH na poziomie lokalnym oraz zaprezentowała możliwości pozyskania środków na cel dożywiania ubogich i zaniedbanych dzieci.
Z kolei Paweł Łukasiak swoje wystąpienie poświęcił zarządzaniu poprzez misję i wartości w organizacji. Temat ten spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników i zapoczątkował dyskusję o wartościach zarówno wewnątrz organizacji jak i tych, komunikowanych otoczeniu.
Ostatnie tego dnia warsztaty poprowadziły przedstawicielki Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Dorota Stronkowska, koordynatorka projektu „Możemy więcej i lepiej. Akademia współpracy finansowej JST-NGO”, przedstawiła ODL możliwości współpracy organizacji pozarządowych z samorządem lokalnym na zasadach regrantingu. Justyna Matusiak, koordynatorka „Działaj Lokalnie” omówiła natomiast ważne tematy związane z bieżącą realizacją tego programu.
Drugi dzień szkolenia rozpoczął się wystąpieniem Piotra Pawłowskiego, Prezesa Stowarzyszenia „Integracja”, laureata konkursu o tytuł „Społecznik Roku 2015” tygodnika „Newsweek Polska. Opowiadając o swoim życiu i dokonaniach Stowarzyszenia „Integracja” pokazał jak znaleźć w sobie motywację do działania i jak zmieniać świat pokonując przeciwności. „Trudno narzekać, że idzie się pod górę, skoro się idzie na szczyt” – mówił Piotr Pawłowski.
W dalszej części przedstawiciele ODL podzieleni na dwie grupy uczestniczyli w sesjach tematycznych. Pierwsza z nich, prowadzona przez Eugenie Harvey, pozwoliła uczestnikom przetestować skuteczność modelu „donor circle” prezentowanego w wykładzie inauguracyjnym. Zainteresowane Ośrodki Działaj Lokalnie będą mogły otrzymać kilka mini grantów (w wysokości 1,000 GBP każdy), ufundowanych przez the Funding Network na organizację wydarzenia wykorzystującego model „donor circle”. Druga sesja, prowadzona przez eksperta ARFP, Tomasza Schimanka dotyczyła nowych uwarunkowań prawnych regrantingu.
Popołudnie wypełniły uczestnikom: spotkanie informacyjne dotyczące możliwości współpracy międzynarodowej w ramach programu „Przemiany w Regionie (RITA)”, które poprowadziła Anna Kertyczak z Fundacji Edukacja dla Demokracji, a także warsztat Justyny Matusiak „Sieciowanie jako narzędzie pracy w społeczności lokalnej”, prezentujący dobre praktyki i przykłady w tym zakresie w Ośrodkach Działaj Lokalnie.
Program „Działaj Lokalnie” od 15 lat wspiera i aktywizuje lokalne społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowania kapitału społecznego. Dotychczas w realizację blisko 8 tys. projektów zaangażowanych było łącznie blisko 3 miliony uczestników, w tym prawie 150 tysięcy wolontariuszy.