W ostatnich dniach maja odbył się IX Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą – podsumowanie 17. edycji programu Szkoła z Klasą 2.0 oraz innych projektów Fundacji Szkoła z Klasą. Były to dwa dni pełne ciekawych spotkań, inspirujących opowieści oraz uczących warsztatów i debat.
W tym roku blisko 130 uczniów i nauczycieli z całej Polski 27 i 28 maja spędziło w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Podczas oficjalnego otwarcia uczestników powitała Agata Łuczyńska, prezeska Fundacji Szkoła z Klasą oraz Marianna Hajdukiewicz, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. To był również czas na poznanie uczestników – 21 zespołów nauczycielsko-uczniowskich z programów Szkoła z Klasą 2.0, a także Solidarność. Podaj dalej! i Zaprojektuj szkołę.
Po uroczystym otwarciu zespoły z całej Polski prezentowały efekty swoich działań. Uczestnicy mogli nawzajem posłuchać o doświadczeniach i osiągnięciach innych szkół, obejrzeć plakaty dokumentujące ich pracę, jak również wziąć udział w aktywnościach przygotowanych przez każdy z zespołów. Uczniowie z programu Szkoła z Klasą 2.0 opowiadali o zmianach przeprowadzonych w różnych obszarach szkolnego życia. Zajęli się np. kwestią oceniania i doceniania, przekonując nauczycieli o mocy informacji zwrotnej, zorganizowali wydarzenia integracyjne poprawiające relacje między oddziałami szkolnymi czy zastanawiali się, jak zmniejszyć hałas panujący w szkole.
Drugi dzień Festiwalu był dniem debat i warsztatów. Na początku odbyła się debata o Unii Europejskiej. W wydarzeniu wzięli udział Bartłomiej Balcerzyk, szef działu informacji i komunikacji społecznej z Przedstawicielstwa KE w Polsce oraz Alicja Pacewicz, przewodnicząca Rady Fundacji Szkoła z Klasą. Eksperci odpowiadali na pytania dzieci i młodzieży oraz potwierdzali fakty i obalali mity dotyczące UE.
Nauczyciele mogli wziąć również udział w warsztatach o bezpieczeństwie w Internecie „Asy Internetu – jak poprowadzić wyjątkowe lekcje o cyberbezpieczeństwie” lub w spotkaniu „Popkultura w języku młodzieży a edukacja”. W tym czasie uczniowie projektowali wymarzoną przestrzeń do odpoczynku podczas przerw w szkole. A podczas warsztatów dotyczących fake newsów odkrywali, jak rozpoznać fałszywe wiadomości.
Podsumowując Festiwal: to głównie uczniowie zabierali głos i odważnie wyrażali opinie. Mówili z dumą o tremie, którą udało im się pokonać, o inspiracjach, które usłyszeli od kolegów z innych szkół, o warsztatach, w czasie których mogli rozwijać różne pomysły. Festiwal Szkoły z Klasą to przede wszystkim okazja do tego, by młodzi ludzie nabierali pewności siebie, śmiałości i samodzielnie opowiadali o swoich odkryciach i działaniach.