„Nowe technologie, a zwłaszcza uczestnictwo w sieci, daje szanse na rozwój modeli uczestnictwa w demokracji” – mówił Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji, który otworzył odbywającą się pod hasłem „Innovate now!” dwudniową konferencję „Sektor 3.0”.
Ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull w swoim wystąpieniu na temat wspierania społeczeństwa przez innowacje i technologie podkreślał: „W wyniku rewolucji informatycznej i komunikacyjnej społeczeństwa stały się bardziej dynamiczne i gotowe do działania”. Zapowiedział również organizację TechCampu (www.techcampglobal.org) będącego międzynarodową inicjatywą Departamentu Stanu USA wzmacniającą cyfrowy potencjał organizacji pozarządowych, która odbędzie się w październiku w Warszawie.
Pierwszy dzień konferencji prowadzony był w Centrum Nauki Kopernik. Jakub Wygnański, Prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” opowiedział o innowacjach społecznych w kontekście wykorzystania nowych technologii, a Melissa Pailthorp z Microsoftu przedstawiała prognozy rozwoju ICT. Następnie, podczas części seminaryjnej, uczestnicy mogli dowiedzieć się od polskich i zagranicznych ekspertów (m.in. z USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec), jak budować wirtualne zespoły, korzystać z chmury, mediów społecznościowych i pozyskiwać fundusze poprzez Internet.
W przerwach można było przyjrzeć się pokazom technologicznym m.in. firm Intel oraz Orange, obejrzeć prezentacje druku 3D oraz wypróbować bezpłatne aplikacje mobilne stworzone przez organizacje pozarządowe. Dzięki dedykowanej aplikacji uczestnicy mogli również wybrać prelegentów Forum Eksperckiego podsumowującego sesje seminaryjne, które moderował Dariusz Bugalski, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Zwieńczeniem pierwszego dnia spotkania było przyznanie po raz pierwszy w ramach programu „Nowe Technologie Lokalnie” ufundowanej przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności nagrody w wysokości 40 tys. zł dla organizacji posiadającej szczególne osiągnięcia w zakresie stosowania nowych technologii. Zwycięzcą została Fundacja „Widzialni” z Częstochowy, która promuje strony internetowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. „Technologie są potrzebą dnia codziennego, musimy nauczyć się racjonalnie z nich korzystać” – podkreślił Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy PAFW.
Drugi dzień konferencji prowadzony był pod hasłem „Innowacyjność w praktyce”. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ośmiu miejscach w Warszawie – w siedzibie Przedstawicielstwa PAFW w Polsce, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacji Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Centrum Cyfrowym Projekt Polska oraz firmach Microsoft, Intel i Orange Polska. Dyskutowano między innymi o wykorzystaniu technologii w organizacji wydarzeń, innowacjach społecznych, nowoczesnej komunikacji w sieci, narzędziach ICT do współpracy na poziomie lokalnym oraz synergii technologii w działaniach społecznych.
Po raz pierwszy w ramach wydarzenia odbył się także NGO Connection Day organizowany dotychczas samodzielnie przez Microsoft (http://www.microsoft.com/poland/ngo-day/).
III Ogólnopolska Konferencja „Sektor 3.0” zorganizowana została przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach programu „Nowe Technologie Lokalnie”. Patronem instytucjonalnym było Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Centrum Nauki Kopernik. Partnerem głównym była firma Microsoft, zaś technologicznymi Orange Polska i Intel.
Więcej informacji na temat konferencji oraz materiały pokonferencyjne dostępne są na www.sektor3-0.pl.