9 lipca w Warszawie, w Kolegium Europejskim w Natolinie, zainaugurowano VI edycję Warszawskiej Letniej Akademii Euro-Atlantyckiej (WEASA), której tematem przewodnim jest cyberbezpieczeństwo oraz wpływ nowych technologii różne sfery życia społecznego i politycznego.
Inauguracji Akademii, w imieniu organizatorów, dokonała Ewa Ośniecka-Tamecka, Prorektor Kolegium Europejskiego w Natolinie. Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu „Decoding cyberspace” dr Joanny Świątkowskiej z Instytutu Kościuszki poświęconego cyberprzestrzeni jako wyzwaniu strategicznemu dla społeczeństw i rządów, który był wprowadzeniem do tematu wiodącego tegorocznej edycji WEASA.
W wydarzeniu bierze udział ponad 50 ekspertów, analityków, doradców politycznych i rządowych, pracowników organizacji pozarządowych, urzędników służby cywilnej i dziennikarzy z 12 krajów Regionu, przede wszystkim z krajów Partnerstwa Wschodniego.
Oferta dwutygodniowych zajęć Akademii obejmuje zagadnienia transformacji systemowej, integracji europejskiej i relacji transatlantyckich. Wiedza przekazywana uczestnikom ma formę wykładów, warsztatów i spotkań z praktykami, z udziałem wybitnych wykładowców, ekspertów z Polski i zagranicy.
Łącznie, w sześciu edycjach WEASA (2013-2018), wzięło udział 273 uczestników, w tym 244 osoby z krajów Partnerstwa Wschodniego: 29 osób z Armenii, 21 z Azerbejdżanu, 28 z Białorusi, 50 z Gruzji, 32 z Mołdowy, 84 z Ukrainy. Od 2017 roku w WEASA biorą również udział eksperci z Bałkanów (Albanii, Bośni i Hercegowiny, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonia, Czarnogóry, Kosowa oraz Serbii).
Warszawska Letnia Akademia Euro-Atlantycką (WEASA) jest wspólnym przedsięwzięciem PAFW, The German Marshall Fund of the United States oraz Fundacji Centrum Europejskie Natolin. Partnerem tegorocznej edycji jest Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta.