Już po raz trzeci program „Równać Szanse” był inicjatorem debaty o problemach i wyzwaniach, które czekają młodych ludzi na progu dorosłości - Gotowi na Przyszłość. Wydarzenie, które odbyło się 19 września na portalu Onet.pl, poprowadziła Małgorzata Ohme.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Za fasadą statystyk: Prawdziwe oblicze wyzwań młodzieży
Nasze rozmowy zaczęły się od dominującego pytania, które powinno zaniepokoić każdego dorosłego: „Jaka jest sytuacja młodzieży w Polsce i dlaczego jest tak źle?”. Od tego momentu wiedzieliśmy, że nie będzie to zwykłe spotkanie.
Nie mogliśmy ignorować wstrząsających statystyk, które zostały zaprezentowane w Raporcie Młode Głowy Fundacji UNAWEZA oraz raporcie na temat podmiotowości młodych ludzi Fundacji Orange.
Alarmujące fakty o rosnącej liczbie prób samobójczych wśród młodych ludzi, narastającym poczuciu samotności i braku wiary w siebie były dla nas punktem wyjścia do dalszej dyskusji. Jak doszło do tego, że młodzi ludzie czują się tak zagubieni i opuszczeni? I co możemy zrobić, aby im pomóc?
Martyna Wojciechowska, Joanna Flis i Konrad Ciesiołkiewicz zwrócili uwagę na mechanizmy społeczne i emocjonalne, które wpływają na młodzież. Poruszyliśmy również temat wpływu ostatniej dekady na młodzież. Profesor Marek Konopczyński, dr Marek Michalak i Janusz Schwertner szukali odpowiedzi na pytanie, dlaczego młodzi ludzie wciąż są marginalizowani w społeczeństwie. Tomasz Stawiszyński porównał dzisiejszy świat młodzieży z naszymi własnymi wspomnieniami z młodości. Wskazał, dlaczego jest to nasz, dorosłych błąd. Kto nie miał okazji posłuchać, namawiamy, żeby to nadrobić..
Ważnym dla nas panelem był ten z udziałem Laury Straś, Łukasza Szczepańczyka i dr Aleksandry Gołdys. Pokazali oni jak możemy pomóc młodzieży odnaleźć się w dorosłym świecie. Czy warto im zaufać i dać przestrzeń do samodzielnych działań, nawet jeśli to oznacza ryzyko niepowodzenia? Podkreślali, jak kluczowe dla ich rozwoju jest odniesienie sukcesu w grupie rówieśniczej i dlaczego jako dorośli powinniśmy „trzymać ręce z tyłu”, obserwując ich z pełną uważnością.
Na koniec, zastanowiliśmy się nad tym, czy metoda programu „Równać Szanse” może być lekarstwem na kryzys młodzieży. Mirosław Czyżewski, Paweł Walecki i Janusz Schwertner podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat efektywności tej metody we wspieraniu młodzieży. Zaprosili wszystkie osoby, które pracują z młodzieżą i organizacje zajmujące się tematem młodzieży do włączenia się do koalicji — Gotowych na Przyszłość.
Wszystko to było naszą próbą zrozumienia, jak możemy naprawdę pomóc młodym ludziom i jakie działania możemy podejmować, żeby być dla nich wsparciem, a nie kolejnym problemem, z którym muszą się zmierzyć.
Przyszłość zaczyna się dziś!
Chociaż emocje po wydarzeniu jeszcze nie opadły i każdy z nas zastanawia się, co dalej?, to wiemy, że to nadal dopiero początek naszej drogi.
Ta dyskusja, którą rozpoczęliśmy, to jedynie pierwszy krok na długiej drodze do lepszej przyszłości dla młodzieży.
W październiku i listopadzie zapraszamy na dwa dodatkowe spotkania z tymi gośćmi, którzy zrobili na was największe wrażenie. Oczywiście, będziecie mieć możliwość aktywnego udziału i zadawania pytań. Więc zostawcie trochę miejsca w swoich kalendarzach, bo to będzie coś, czego nie chcecie przegapić.
I mamy dla Was coś specjalnego! Magda rysuje uwieczniła najważniejsze momenty i główne myśli płynące z debaty w swoich niezwykłych notatkach graficznych.
Chcielibyśmy podziękować wszystkim partnerom, ekspertkom i ekspertom. Wasze wsparcie, uwagi i zaangażowanie sprawiły, że to wydarzenie jest żywą inicjatywą wszystkich, dla których młodzi ludzie są ważni i ważne jest, żeby byli Gotowi na Przyszłość.