Rozpoczęła się III specjalna edycja programu Kirkland Research. W roku akademickim 2022/23 sześć osób z Ukrainy będzie realizować programy badawcze z ekonomii i zarządzania oraz zarządzania w kulturze i edukacji. Inauguracja tegorocznej edycji odbyła się w Krakowie.
Z grona sześciu tegorocznych stypendystów z Ukrainy cztery osoby są afiliowane na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, jedna na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i jedna na Uniwersytecie Warszawskim.
„Moja dziedzina naukowa to zarządzanie bezpieczeństwem: ekonomiczne, finansowe, rola państwa, nowe formy własności, rola innowacji w rozwoju ekonomicznym, rozwój systemów innowacyjnych. Chcę spojrzeć na swoje zainteresowania badawcze z innej perspektywy i poznać podobnie myślących ludzi oraz poszerzyć swoje kontakty naukowe w celu dalszej współpracy” – mówi Mariia Kulyk, jedna z tegorocznych stypendystek.
„Jestem historykiem, muzealnikiem, kuratorem i autorem koncepcji dziesięciu wystaw muzealnych w Kijowie, Kropiwnickim, Mariupolu i Gdańsku. Obiektem moich badan naukowych jest polska muzeologia w kontekście przemian społecznych, a zwłaszcza nowoczesne polskie muzea narracyjne, proces ich powstawania oraz system funkcjonowania. Stypendium Kirklands Research daje wspaniałą możliwość kontynuowania moich badań. Mój obecny projekt badawczy dotyczy roli multimediów w polskich muzeach narracyjnych, która jest istotna, ale mało zbadana ze strony teoretycznej” – wyjaśnia stypendysta Mychajło Zubar.
Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda od ponad 20 lat wspiera indywidualny rozwój młodych, ambitnych i aktywnych obywateli państw Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Centralnej. Celem programu jest dzielenie się polskim doświadczeniem transformacji ustrojowej oraz integracji europejskiej z przedstawicielami państw Regionu.
W 2016 r. w ramach Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda utworzona została ścieżka naukowa – Kirkland Research, będąca odpowiedzią na potrzebę krótkoterminowych staży badawczo-naukowych dla osób mających już ugruntowaną pozycję naukową. Program Kirkland Research oferuje stypendystom pobyt badawczy w Polsce, polegający na indywidualnej pracy naukowej pod kierunkiem opiekuna naukowego, której efektem ma być przygotowanie artykułu naukowego.
Oferta Kirkland Research kierowana jest do doświadczonych pracowników naukowych z krajów objętych tym przedsięwzięciem, posiadających przynajmniej stopień doktora lub które ukończyły 3 rok studiów doktoranckich i przygotowują pracę doktorską oraz w obu przypadkach mają udokumentowany dorobek w postaci publikacji. Podstawą uzyskania dyplomu ukończenia jest zatwierdzony do druku przez opiekuna naukowego artykuł naukowy.
To już trzecia specjalna edycja ścieżki Kirkland Research. W poprzednich dwóch uczestniczyli obywatele Białorusi.
Realizatorem Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda, w ramach którego realizowana jest ścieżka Krikland Research, jest Fundacja Liderzy Przemian.