Sześć społecznie zaangażowanych firm uhonorowanych zostało tytułem „Dobroczyńcy Roku 2014” podczas XVII Gali Finałowej Konkursu, która odbyła się 28 maja w Hotelu Intercontinental w Warszawie. W wydarzeniu, które objęte zostało honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz jego Małżonki Anny Komorowskiej, udział wziął Minister Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta RP.
„Wysoko cenię, że Polacy coraz chętniej angażują się w indywidualne działania na rzecz innych. I czynią to nie tylko prywatnie – co pozostaje wartościowe, ale ma naturalnie ograniczony zasięg – lecz również poprzez kierowane przez siebie przedsiębiorstwa, fundacje i inne instytucje. Nowoczesna socjologia nazywa to ostatnie zjawisko społeczną odpowiedzialnością biznesu, my jednak dostrzegamy w nim też echa własnej tradycji – solidarnościowej i obywatelskiej. Dlatego pragnę dzisiaj, nieomal w przeddzień obchodów 25-lecia wolności złożyć wyrazy uznania wszystkim tym, którzy odzyskaną polską wolność właśnie w taki mądry sposób zagospodarowali” – tymi słowami zwrócił się do uczestników Gali XVII edycji Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku” Prezydent Bronisław Komorowski w liście, który odczytał Szef Kancelarii Prezydenta RP – Minister Jacek Michałowski.
Konkurs o tytuł „Dobroczyńca Roku” to największa w Polsce inicjatywa promująca dobroczynność i społeczne zaangażowanie firm. W ramach konkursu upowszechniane są różnorodne przykłady aktywności dobroczynnej przedsiębiorców i nagradzani ci, którzy pomagają rozwiązywać problemy lokalne oraz w sposób szczególny przyczyniają się do trwałych zmian zachodzących w społecznościach lokalnych. Do konkursu zgłaszane są firmy oraz fundacje firm, które angażują się w przedsięwzięcia o charakterze społecznym współpracując przy ich realizacji z organizacjami pozarządowymi.
Na siedemnastą edycję Konkursu nadesłano ponad 130 wniosków. W kategorii „Projekt społeczny. Duża firma” zwyciężyła firma Nowa Era nominowana przez Stowarzyszenie „Towarzystwo Navegadores” nagrodzona za projekt „eduBudzik – Nakręcamy edukację” oraz inicjatywę podjętą przez pracowników firmy, w ramach której wyremontowali ośrodek edukacji i aktywizacji zawodowej dla niepiśmiennych kobiet z Maroka. W kategorii „Projekt społeczny. Mała i średnia firma” wygrała firma SMAY nominowana przez „Dzieło Pomocy św. Ojca Pio” za pomoc dla przedsięwzięcia mieszkań wspieranych, dzięki którym osoby bezdomne uczą się samodzielnego prowadzenia domu. W kategorii „Wolontariat pracowniczy” laureatem została Stocznia Darłowo M&W, która jest partnerem strategicznym Darłowskiego Centrum Wolontariatu w ramach programu „Działaj Lokalnie”. Stocznia wspiera wolontariat pracowniczy w zakresie sportu i ochrony środowiska. We wprowadzonej po raz pierwszy w tej edycji kategorii „Nowe technologie w społecznym zaangażowaniu” laureatem została Fundacja „All for Planet” firmy Allegro działająca na rzecz edukacji proekologicznej m.in. poprzez kampanię „Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie”. Zwycięzców wyłonili internauci podczas otwartego głosowania na stronie www.dobroczyncaroku.pl spośród firm zarekomendowanych przez Kapitułę Konkursu.
W dwóch pozostałych kategoriach – „Zaangażowanie lokalne” oraz „Strategia społecznego zaangażowania” – zwycięzców wybierali członkowie Kapituły Konkursu. W pierwszej z nich za wsparcie merytoryczne i finansowe dla organizacji pozarządowych, pobudzanie aktywności i oddolnych inicjatyw mieszkańców oraz dążenie do zrównoważonego rozwoju obszaru, na którym prowadzi działalność tytuł „Dobroczyńcy Roku” otrzymała firma Wodociągi i Kanalizacja „HYDROKOM” nominowana przez Ośrodek Działaj Lokalnie – LGD „Dolina Stobrawy”. W drugiej kategorii za stworzenie spójnej, odpowiedzialnej i przemyślanej strategii firmy Kapituła nagrodziła firmę „Tesco”, która nie tylko edukuje, jak nie marnować żywności, ale także przekazuje jej nadwyżki potrzebującym.
Dodatkowo wyróżnione firmy otrzymały honorowe zaproszeniem do elitarnego grona światowych liderów zrównoważonego biznesu w ramach Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ – Global Compact. Idei tej przyświeca przekonanie, że zaprezentowanie dobrych przykładów społecznego zaangażowania firm zmotywuje innych do podejmowania podobnych działań.
W skład Kapituły Konkursu wchodzą obecnie: Henryka Bochniarz – Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, Anna Potocka-Domin – Wiceprezes Business Center Club, Jerzy Koźmiński – Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Jerzy Karwelis – ekspert rynku mediów, Kazimierz Krupa – Redaktor Naczelny Magazynu Forbes, Andrzej Malinowski – Prezydent organizacji Pracodawcy RP, Wojciech Szeląg – dziennikarz Polsatu, Magdalena Rędziniak – Dyrektor CSR w Orange Polska oraz Kamil Wyszkowski – Koordynator Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce.
Organizatorem Konkursu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności wspiera Konkurs od 2002 roku. W XVII edycji była zarówno fundatorem konkursu, jak i patronem kategorii „Zaangażowanie lokalne”.
Jubileuszową Galę Finałową poprowadziła Anna Popek, a wieczór swoim występem uświetnił zespół Muzykoterapia.
Nad poprawnością procedur konkursowych czuwa audytor – firma EY. Partnerem merytorycznym Konkursu jest firma Orange. Patronami medialnymi Konkursu są m.in. Forbes, wyborcza.biz, oraz portal organizacji pozarządowych ngo.pl.