Produkcja Maryny Er Gorbach „Klondike” jest 15. filmem w historii ubiegającym się o Oscara dla Ukrainy.
Maryna Er Gorbach pochodzi z Kijowa, obecnie mieszka w Turcji, choć bardzo często bywa w Ukrainie. Wraz z mężem, Mehmetem Bahadirem Er, tureckim reżyserem, wyprodukowała i współreżyserowała 4 filmy fabularne: „Black Dogs Barking” (2009), „Sev Beni” (2013), „Omar and us” (2019) oraz „Klondike” (2022).
Nominowany do Oscara „Klondike” w reżyserii Maryny Er Gorbach powstał w koprodukcji turecko-ukraińskiej.
Fabuła:
„Donbas, 2014 rok. Początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przerażający, przejmujący portret ludzkiej desperacji, a także wiary w siłę prawa i nadziei na lepsze jutro. Podążamy śladem pary spodziewającej się dziecka, której świat dosłownie zawalił się na głowę. W środku nocy fragment zestrzelonego samolotu (Lot 17 Malaysia Airlines) zburzył ścianę domu Irki i Tolika. Jednak zamiast uciekać z kraju tak jak najbliżsi sąsiedzi, oni postanawiają zostać i przetrwać w coraz trudniejszych warunkach. Nawet gdy do drzwi pukają żołnierze armii rosyjskiej… Nagrodzony na Sundance i w Berlinie porażający film, który w obecnych czasach oddziałuje na widza jeszcze bardziej, otwierając oczy na to, co dzieje się na arenie międzynarodowej. Znakomicie wyreżyserowany i zainscenizowany, sprawia, że dzielimy wszystkie emocje bohaterów, a finałowe sekwencje robią tak silne wrażenie, że wstrzymujemy oddech.” (Michał Kaczoń, nowehoryzonty.pl).
„Klondike” zdobył już nagrody:
- Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie 2022 – Nagroda Jury Ekumenicznego,
- Festiwalu Filmowego Sundance 2022 – najlepszy reżyser (World Cinema Dramatic),
- Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Stambule 2022 – Złoty Tulipan, najlepszy turecki film roku, najlepsze zdjęcia,
- Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Seattle 2022 – Wielka Nagroda Jury.
Maryna Er Gorbach jest absolwentką Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda. Podczas stypendium w Polsce, w latach 2006-2007, studiowała w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jej opiekunem naukowym był reżyser Edward Żebrowski. Wcześniej pracowała w studiu producenckim „…bach”.
Rozpoczęty w 2000 roku Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej oraz integracji europejskiej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej, a także Kaukazu Południowego i Azji Środkowej poprzez dwusemestralne studia uzupełniające na polskich uczelniach. Obecnie program jest skierowany do kandydatów z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu. Rokrocznie w programie uczestniczy około 45 stypendystów. W latach 2000-2022 program ukończyło 986 osób z 13 krajów, w tym najwięcej z Ukrainy (540).